W watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej zgromadzili się duszpasterze akademiccy, w sumie ponad 30 osób ze wszystkich kontynentów. Spotkanie nawiązuje do niedawnego synodu biskupów obradującego pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Jego celem jest nakreślenie kierunków współpracy duszpasterskiej w świecie akademickim, zarówno na uczelniach katolickich, jak i świeckich.
Polskę reprezentuje ks. Przemysław Góra z archidiecezji łódzkiej. Przyznaje on, że w porównaniu z innymi krajami kondycja duszpasterstw akademickich w Polsce jest całkiem dobra. Chociaż w wielu Kościołach lokalnych istnieje na tym polu większa współpraca. Warto byłoby przeszczepić to na polski grunt. Ks. Góra podkreśla, że w duszpasterstwie akademickim kluczową sprawą pozostaje jednak dobre poznanie dzisiejszych studentów, ich pragnień i oczekiwań.
Ks. Góra – Studenci chcą, by ksiądz głosił im Chrystusa
"Młodzi ludzie najbardziej pragną tego, żeby ksiądz głosił im Chrystusa. Ktoś mi ostatnio powiedział: «Niech ksiądz nas rozmodli, niech ksiądz nauczy nas relacji z Panem Bogiem». Myślę, że to jest bardzo ważne w tej posłudze – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Góra. – Młodzi oczekują, aby duszpasterz był blisko, aby był wyrazisty, jednoznaczny, by nie szedł na kompromisy. Ale również by nie zamykał się na inaczej myślących, nie tworzył jakiejś obwarowanej twierdzy, która skupia się wokół wąskiej grupy osób. W świecie akademickim wielu jest dzisiaj daleko od Boga, od prawdy o sobie, ale pytania o sens życia, o szczęście, o cierpienie są ciągle żywe i aktualne. Wychodzimy więc zarówno do profesorów, jak i studentów. Mamy spotkania w duszpasterstwie, ale jesteśmy też na kampusach akademickich, w domach studenckich. Odwiedzamy studentów, którzy w nas duszpasterzach mogą widzieć osoby oczekające, nie patrzące z góry, ale wyciągające rękę, czyli to co robił Jezus. To jest nasza przestrzeń działania".
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.