Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki, po beatyfikacji trafią na pewno w dwa miejsca: 6 czerwca do Świątyni Opatrzności Bożej, a tydzień później, 13 czerwca zostaną wprowadzone do kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, przy którym znajduje się grób tego kapłana - powiedział 13 maja ks. Zygmunt Malacki, proboszcz tej parafii.
W niedzielę 13 czerwca o godz. 12 odbędzie się uroczysta Msza św. z wprowadzeniem relikwii ks. Jerzego do żoliborskiego sanktuarium. - Pierwotnie pomysł był taki, żeby relikwie złożyć na stałe pod ołtarzem w tym kościele, ale nie zgodził się na to Watykan. Kościół pw. św. Stanisława Kostki będzie miał więc relikwiarz przenośny – opowiadał ks. Malacki.
Zdaniem ks. Malackiego, relikwie ks. Jerzego Popiełuszki otrzymają też kościoły pod jego wezwaniem w Suchowoli, Toruniu, Włocławku i Bydgoszczy. Duchowny zdradził też, że jest ogromne zapotrzebowanie na relikwie nowego błogosławionego, do kurii warszawskiej zgłaszają się w tej sprawie nie tylko parafie z całego kraju, ale również z całego świata m.in. Ugandy, Boliwii czy Peru. Z uzyskaniem relikwii ks. Jerzego będzie duży problem, ponieważ tych relikwii jest niewiele – ale to od kurii warszawskiej będzie zależało kiedy, komu i w jaki sposób będzie przekazywała relikwie - mówił.
Ks. Malacki powiedział również, że od momentu pogrzebu ks. Jerzego jego grób nawiedziło ok. 18 milionów osób. – Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, nie tylko z chrześcijanie czy katolicy, ale również wyznawcy innych religii – mówił. Wspomniał m.in. wycieczkę z Japonii, która przyjechała by złożyć hołd człowiekowi, który szukał ludzi i oddał życie za wolność i prawdę.
Proboszcz żoliborskiej parafii ujawnił też, że podczas ekshumacji ciała ks. Jerzego okazało się, iż potwierdziły się wcześniejsze pogłoski o specjalnych zabezpieczeniach grobu przez wykradzeniem zwłok. Miejsce wokół trumny zostało zabezpieczone żelbetonem, aby uniemożliwić ewentualne podkopanie się. Znaleziono również kable, które prowadziły w stronę kościoła, co potwierdziło pogłoski, że ówczesny proboszcz ks. Teofil Bogucki starał się zabezpieczyć grób i trumnę z ciałem ks. Jerzego, przed jego wykradzeniem.
Ks. Malacki wyraził też przekonanie, że ks. Jerzy Popiełuszko jest „błogosławionym na nasze czasy” i ma wiele do zaoferowania Polsce i Europie. Przesłaniem jego kapłaństwa były słowa „Zło dobrem zwyciężaj” oraz życie w prawdzie, obrona wolności, a także solidarność z potrzebującymi i cierpiącymi - podkreślił.
Poinformował też, że Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, które mieści się w podziemiach żoliborskiej świątyni do tej pory odwiedziło 400 tys. osób. Przechowuje ono pamiątki związane z kapelanem „Solidarności” oraz pełni funkcję edukacyjną.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.