Reklama

Relikwie ks. Jerzego

Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki, po beatyfikacji trafią na pewno w dwa miejsca: 6 czerwca do Świątyni Opatrzności Bożej, a tydzień później, 13 czerwca zostaną wprowadzone do kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, przy którym znajduje się grób tego kapłana - powiedział 13 maja ks. Zygmunt Malacki, proboszcz tej parafii.

Reklama

W niedzielę 13 czerwca o godz. 12 odbędzie się uroczysta Msza św. z wprowadzeniem relikwii ks. Jerzego do żoliborskiego sanktuarium. - Pierwotnie pomysł był taki, żeby relikwie złożyć na stałe pod ołtarzem w tym kościele, ale nie zgodził się na to Watykan. Kościół pw. św. Stanisława Kostki będzie miał więc relikwiarz przenośny – opowiadał ks. Malacki.

Zdaniem ks. Malackiego, relikwie ks. Jerzego Popiełuszki otrzymają też kościoły pod jego wezwaniem w Suchowoli, Toruniu, Włocławku i Bydgoszczy. Duchowny zdradził też, że jest ogromne zapotrzebowanie na relikwie nowego błogosławionego, do kurii warszawskiej zgłaszają się w tej sprawie nie tylko parafie z całego kraju, ale również z całego świata m.in. Ugandy, Boliwii czy Peru. Z uzyskaniem relikwii ks. Jerzego będzie duży problem, ponieważ tych relikwii jest niewiele – ale to od kurii warszawskiej będzie zależało kiedy, komu i w jaki sposób będzie przekazywała relikwie - mówił.

Ks. Malacki powiedział również, że od momentu pogrzebu ks. Jerzego jego grób nawiedziło ok. 18 milionów osób. – Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, nie tylko z chrześcijanie czy katolicy, ale również wyznawcy innych religii – mówił. Wspomniał m.in. wycieczkę z Japonii, która przyjechała by złożyć hołd człowiekowi, który szukał ludzi i oddał życie za wolność i prawdę.

Proboszcz żoliborskiej parafii ujawnił też, że podczas ekshumacji ciała ks. Jerzego okazało się, iż potwierdziły się wcześniejsze pogłoski o specjalnych zabezpieczeniach grobu przez wykradzeniem zwłok. Miejsce wokół trumny zostało zabezpieczone żelbetonem, aby uniemożliwić ewentualne podkopanie się. Znaleziono również kable, które prowadziły w stronę kościoła, co potwierdziło pogłoski, że ówczesny proboszcz ks. Teofil Bogucki starał się zabezpieczyć grób i trumnę z ciałem ks. Jerzego, przed jego wykradzeniem.

Ks. Malacki wyraził też przekonanie, że ks. Jerzy Popiełuszko jest „błogosławionym na nasze czasy” i ma wiele do zaoferowania Polsce i Europie. Przesłaniem jego kapłaństwa były słowa „Zło dobrem zwyciężaj” oraz życie w prawdzie, obrona wolności, a także solidarność z potrzebującymi i cierpiącymi - podkreślił.

Poinformował też, że Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, które mieści się w podziemiach żoliborskiej świątyni do tej pory odwiedziło 400 tys. osób. Przechowuje ono pamiątki związane z kapelanem „Solidarności” oraz pełni funkcję edukacyjną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama