Pakistan: apel o powstrzymanie nadużyć ustawy o bluźnierstwie

Pakistańskie organizacje broniące praw człowieka wzywają rząd tego kraju do powstrzymania nadużyć wynikających z wypaczonego stosowania ustawy o bluźnierstwie. Przypominają, że zbyt często staje się ona narzędziem zemsty i załatwiania prywatnych porachunków. Pod apelem podpisała się komisja sprawiedliwości i pokoju pakistańskiego episkopatu.

Apel został wystosowany przez stowarzyszenie „Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement” skupiające różne organizacje społeczne, w związku z przypadającym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Został on ustanowiony przez ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka.

Przy tej okazji przypomniano, że pakistańskie władze z nową siłą muszą zająć się rewizją tzw. ustawy o bluźnierstwie, która „powoduje niewypowiedziane cierpienia przedstawicieli mniejszości religijnych i innych obywateli”. Przywołano postać Asii Bibi, której historia stała się ikoną nadużyć związanych z czarnym prawem, jak powszechnie nazywa się ustawę o bluźnierstwie. Przypominano, że mimo iż po latach więzienia została uniewinniona prawomocnym wyrokiem, to wciąż nie jest wolna ani bezpieczna. „Islamscy ekstremiści polują na nią i jej bliskich. Asia Bibi nie jest ani pierwszą ani ostatnią osobą, która by móc bezpiecznie żyć, będzie musiała opuścić Pakistan” – podkreślają sygnatariusze apelu. Przypominają władzom tego kraju, że w więzieniach jest wiele niewinnych osób niesprawiedliwie skazanych na podstawie tej ustawy. Zauważają, że chrześcijanie dodatkowo doświadczają w nich przemocy i są torturowani.

Kierujący stowarzyszeniem Nasir Saeed wskazuje, że w ostatnim czasie sytuacja mniejszości w Pakistanie uległa znacznemu pogorszeniu, wzmocnił się wpływ radykalnego islamu. „Dla Pakistanu nie ma żadnej przyszłości, jeśli prawo o bluźnierstwie nie zostanie zniesione” – podkreśla Saeed. Apeluje zarazem do wspólnoty międzynarodowej, by przypomniała pakistańskim władzom o międzynarodowych traktatach, które sygnowały, a które stoją w jawnej sprzeczności z wspomnianą ustawą. „Kraje Zachodu powinny przedyskutować podpisane z Pakistanem porozumienia gospodarcze i ekonomiczne a ich dalsze stosowanie uzależnić od respektowania w tym kraju praw człowieka” – podkreśla Saeed.  

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »