Bądźmy płonącymi krzewami łaski, dzięki którym ludzie mogą poznać prawdziwego Boga objawionego w Jezusie Chrystusie.
Taki apel zabrzmiał wczoraj wieczorem w Fatimie po nabożeństwie różańcowym. Benedykt XVI błogosławiąc świece niesione przez uczestników tradycyjnej procesji maryjnej wygłosił medytację biblijną nawiązującą do sceny powołania Mojżesza na górze Horeb. Wskazał, że głównym motywem powierzonej mu tam misji było wyzwolenie Izraela i wprowadzenie go do ziemi obiecanej. Z czasem to zadanie nabiera nowego, uniwersalnego znaczenia: przygotowania przestrzeni otwartej na Boga.
„W naszych czasach, gdy wierze na rozległych obszarach ziemi grozi zgaśnięcie, niczym niepodsycanemu płomieniowi, priorytetem stojącym ponad wszystkim jest uobecnienie Boga na tym świecie i otwarcie ludziom dostępu do Niego – powiedział Papież. – Nie chodzi o jakiegokolwiek boga, ale o tego Boga, który przemawiał na Synaju; tego Boga, którego oblicze rozpoznajemy w miłości, posuniętej aż do końca, w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Drodzy bracia i siostry, uwielbiajcie Chrystusa Pana w waszych sercach! Nie bójcie się mówić o Bogu i okazywać bez zawstydzenia znaków wiary, rozniecając w oczach wam współczesnych światło Chrystusa tak, jak śpiewa o tym Kościół w noc Wigilii Paschalnej, która rodzi ludzkość jako rodzinę Bożą” – mówił Benedykt XVI.
Ojciec Święty zachęcił wiernych do kontemplowania tajemnic różańcowych, które w niezrównany sposób pozwalają przylgnąć do osoby Jezusa jako Syna Bożego. Dzięki temu wraz z Maryją możemy doświadczać w Chrystusie naszego życia utkanego z chwil radości i bólu, cieni i światła, obaw i nadziei.
„Niosę z sobą troski i nadzieje naszych czasów oraz bóle zranionej ludzkości i problemy świata – mówił Papież. – Przybywam, aby złożyć je u stóp Pani Fatimskiej: Dziewico Matko Boga i nasza umiłowana Matko, wstawiaj się za nami u swego Syna, aby wszystkie rodziny narodów, zarówno te, które szczycą się mianem chrześcijańskich, jak i te, które nie znają jeszcze swego Zbawiciela, żyły w pokoju i zgodzie, aż zjednoczą się ostatecznie w jednym ludzie Bożym, ku chwale Przenajświętszej i Niepodzielnej Trójcy. Amen” –modlił się Benedykt XVI.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.