Karty wstępu dla grup zorganizowanych i uczestników indywidualnych na uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki należy odebrać najpóźniej do 21 maja - informuje warszawska kuria metropolitalna.
Na jej stronach internetowych dostępne są także szczegółowe informacje o organizacji i przebiegu uroczystości, które odbędą 6 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Przewodniczyć im będzie legat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Parafie, zgromadzenia, stowarzyszenia, inne instytucje kościelne i świeckie mogą starać się o karty wstępu na uroczystości beatyfikacyjne w swoich kuriach diecezjalnych. Przewidziany jest sektor i karty wstępu dla osób niepełnosprawnych. Informacja o parkingach zostanie udzielona przy odbiorze kart wstępu.
Zamówione wcześniej karty wstępu na Mszę św. beatyfikacyjną uczestnicy spoza Warszawy mogą odbierać we wtorek i środę 18-19 maja w godz. 10.00-16.00 w kurii metropolitalnej warszawskiej przy ul. Miodowej 17/19 (w holu budynku "C"). Wierni z archidiecezji warszawskiej mogą odbierać karty wstępu w tym samym miejscu w czwartek 20 maja w godz. 10-18 i w piątek 21 maja w godz. 10-16.
Zorganizowane grupy przybywające do Warszawy autokarami powinny kierować się na wyznaczone dla autobusów parkingi. Osoby przybywające do Warszawy samochodami osobowymi powinny pozostawić je na parkingach w okolicach metra lub przy centrach handlowych i dalej korzystać z komunikacji miejskiej.
Autokary z uczestnikami uroczystości powinny posiadać za przednią szybą widoczną kartę parkingową z numerem i nazwą wyznaczonego parkingu. Karty parkingowe rozprowadzają kurie biskupie i inni organizatorzy grup środowiskowych. Zgodnie z zawartymi sugestiami kierowcy mogą podwieźć grupę wiernych bliżej miejsca uroczystości, a następnie udać się na wskazane miejsce parkowania.
Parkingi dla autokarów przygotowano m.in. przy Torach Wyścigów Konnych na Służewcu, przy Wisłostradzie (odcinek: ul. Krasińskiego - most Śląsko-Dąbrowski), przy ul. Jagiellońskiej - dla diecezji warszawsko-praskiej (odcinek: od wyjazdu z parkingu FSO i Zespołu Szkół FSO do Ronda Starzyńskiego), przy ul. Słomińskiego (odcinek: Baseny Inflancka - Kłopot), pod Pałacem Kultury i Nauki i w Alejach Jerozolimskich (odcinek: Pl. Zawiszy do ul. Grzymały).
Szczegóły dojazdu i spis parkingów oraz plan sektorów (wszystkie z kartą wstępu) dostępne są na stronie www.archidiecezja.warszawa.pl
Ze względów bezpieczeństwa przybywający na beatyfikację są proszeni, aby nie wnosić na plac ostrych przedmiotów i szklanych naczyń, nie będzie też wolno zapalać zniczy.
Kapłani pragnący wziąć udział w koncelebrze powinni w swoich kuriach diecezjalnych uzyskać kartę do koncelebry. Proszeni są, aby zabrać ze sobą albę oraz stułę w kolorze białym lub złotym. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy kapłani (koledzy kursowi i z wojska ks. Jerzego), członkowie kapituł i szafarze Komunii Św. muszą być zgłoszeni wcześniej do Biura Ochrony Rządu.
Msza św. beatyfikacyjna rozpocznie się 6 czerwca o godz. 11.00. Będzie ją transmitował Program 1 TVP. Jednak już od godz. 9.30 dla gromadzących się na pl. Piłsudskiego pielgrzymów zaplanowano program muzyczno-religijny. W Eucharystii uczestniczyć będzie niemal 100 biskupów z Polski i zagranicy oraz 1,5 tys. księży. Mszy św. przewodniczyć będzie legat papieski, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i on wygłosi homilię. Po polsku tekst czytać będzie bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP.
Po Mszy św. procesja z relikwiami ks. Jerzego przejdzie z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Na placu przed świątynią ustawione zostaną telebimy, za pośrednictwem których zgromadzeni tam wierni będą mogli śledzić Mszę beatyfikacyjną. W czasie, gdy procesja zmierzać będzie do Wilanowa, przed świątynią trwać będzie Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla Dzieci oraz spotkanie z abp. Nyczem. O godz. 15.00 uczestnicy spotkania wypuszczą do nieba baloniki z napisem „Dziękuję” do nieba. O godz. 18.30 procesja z relikwiami dotrze do świątyni i zostanie wprowadzona do Panteonu Wielkich Polaków.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.