Zdaniem 87 proc. Polaków, korupcja w kraju to duży problem - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. W ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób, które tak sądzą, zmniejszył się o 6 pkt proc.
44 proc. badanych uważa, że korupcja jest bardzo dużym problemem, a "raczej dużym" - 43 proc. Tylko 8 proc. badanych jest zdania, że korupcja to w Polsce problem "raczej mały", 5 proc. nie ma zdania na ten temat.
Prawie połowa badanych (47 proc.) jest przekonana, że w ciągu ostatniego roku korupcja w Polsce utrzymywała się na tym samym poziomie, jedna piąta (22 proc.) uważa, że w tym czasie się rozszerzała, a co ósmy badany (12 proc.) - że malała.
56 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju istnieje polityczna wola zwalczania korupcji.
W ocenie badanych, korupcja najczęściej występuje w polityce wśród działaczy partyjnych, radnych, posłów, senatorów (60 proc. wskazań) i służbie zdrowia (58 proc.). Mniej wskazań (31 proc.) zyskały urzędy (gminne, powiatowe i wojewódzkie). Na korupcję w sądach i prokuraturze wskazuje 29 proc. badanych, a w urzędach centralnych i ministerstwach 26 proc.
15 proc. Polaków sądzi, że korupcja jest najpowszechniejsza wśród policjantów, 13 proc. że w przedsiębiorstwach państwowych, a 8 proc. - w prywatnych firmach. 3 proc. Polaków uważa, że korupcja jest częstym zjawiskiem w bankach oraz w szkolnictwie i nauce. Tylko 1 proc. ocenia, że korupcja jest najpowszechniejsza w wojsku. 7 proc. badanych nie potrafił wskazać dziedzin najczęściej wiążących się z korupcją. Badani mogli wskazać więcej niż jedną dziedzinę.
46 proc. Polaków ma negatywną opinię o działaniach rządu przy zwalczaniu korupcji, 38 proc. ma o tych działaniach rządu pozytywne zdanie. Podobne wyniki odnotowano przed rokiem - podał CBOS.
Badani przez CBOS są zdania, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków częsty jest nepotyzm - obsadzanie krewnych i znajomych na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. - uważa tak 84 proc. ankietowanych. Tylko 7 proc. sądzi, że skala tego zjawiska wśród polskich elit władzy jest niewielka.
Według CBOS, o załatwianiu przez polityków i urzędników kontraktów dla rodziny i znajomych prowadzących działalność gospodarczą - mówi 73 proc.; 13 proc. badanych uważa, że nie zdarza się to często. 73 proc. Polaków podejrzewa, że politycy i urzędnicy często biorą łapówki za załatwienie sprawy, a 12 proc. uważa, że zjawisko to jest rzadkie.
72 proc. badanych przez CBOS uważa, że politycy i wysocy urzędnicy państwowi dla własnych korzyści często ulegają naciskom biznesu, firm, grup zawodowych lub społecznych przy załatwianiu kontraktów i zamówień rządowych. 10 proc. sądzi, że takie sytuacje są rzadkie - wynika z badania CBOS.
59 proc. Polaków jest zdania, że przekupując parlamentarzystów lub innych polityków, można wpływać na stanowienie prawa. 20 proc. uważa, że nie ma takiego procederu, a 21 proc. nie ma wyrobionego poglądu na ten temat.
CBOS przeprowadził badanie między 8 a 19 kwietnia 2010 roku. Odpowiedzi udzieliło 1056 dorosłych mieszkańców Polski.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.