Reklama

W weekend czeka nas Śląski Festiwal Nauki

Strefa kosmiczna, pokazy laserowe, astronauci, amatorscy wynalazcy, ale i laureaci Nagrody Nobla - Katowice staną się naukowym centrum Polski.

Reklama

W sobotę 12 stycznia rozpocznie się jedno z największych popularno-naukowych wydarzeń w kraju - 3. Śląski Festiwal Nauki. 

Jego tegorocznym hasłem przewodnim jest: "Energia". Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się w Teatrze Śląskim, gdzie odbędą się widowiska muzyczne i gala wręczenia Śląskich Nagród Naukowych, ale będzie też okazja do dyskusji z gościem specjalnym - Nicole Scott, astronautką NASA.

Jednak główne atrakcje i aktywności festiwalu rozpoczną się w niedzielę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Warto podkreślić, że wydarzenie otwarte jest dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny.

Coś dla dzieci

Na gości w MCK będzie czekać ponad 150 stanowisk pokazowych. Odwiedzających ŚFN czekają też otwarte wykłady, warsztaty i spotkania z ludźmi nauki. Festiwal został podzielony na strefy tematyczne, w tym sześć stref wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz strefę sztuki. Ponadto będą jeszcze strefy sportu i e-sportu, zadebiutuje też strefa laserowych pokazów naukowych.

Goście, mający pod opieką dzieci, nie muszą się obawiać, że będą się one nudzić - z pomocą przyjdzie im strefa dziecka. Będą tam dopasowane do najmłodszych warsztaty i eksperymenty oraz specjalnie zaprojektowana bawialnia dla maluchów, gdzie pod nadzorem opiekunów i animatorów będzie można zostawić dziecko.

Jak w kosmosie

Najciekawszą tegoroczną nowością jest strefa kosmiczna, gdzie będzie można obejrzeć prototypy łazików marsjańskich, przymierzyć prawdziwe kosmiczne skafandry, a także przetestować specjalne mobilne planetarium. Chętni będą też mogli przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i - z pomocą specjalnych gogli - przespacerować się po Marsie albo pokładzie statku kosmicznego. Na najodważniejszych czeka żyroskop, w którym można będzie doświadczyć przeciążeń, z którymi radzić muszą sobie astronauci i piloci odrzutowców.

Na Festiwalu Nauki wystąpią nie tylko profesjonaliści - okazję do zaprezentowania się festiwalowej publiczności będą mieli też amatorzy. Po raz kolejny w programie znajduje się OFF Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy będą rywalizować o tytuł najbardziej inspirującego wynalazku oraz o nagrody.

Nie tylko nauka

Nudzić nie będą się także osoby niekoniecznie zainteresowane techniką i naukami ścisłymi. Specjalnie dla nich zorganizowana będzie strefa czytania i pisania.

Będzie można wziąć udział w wielu oryginalnych zajęciach, w tym na przykład w warsztatach z pisarskiej improwizacji i dziennikarstwa prasowego, poznać strategie tworzenia chwytliwej opowieści i interesujących bohaterów i poeksperymentować z literaturą. W tym ostatnim pomoże też seria wykładów, które pozwolą zapoznać się z lekturami szkolnymi i klasyką literatury w nowatorski i zdecydowanie nieszkolny sposób. 

W zeszłym roku wydarzenie to przyciągnęło ponad 30 tys. gości z całej Polski. W tym roku organizatorzy liczą na równie wysoką frekwencję, i zachęcają wszystkich zainteresowanych do zajrzenia choćby na chwilę - coś na pewno przyciągnie Waszą uwagę.

Więcej informacji i szczegółów znaleźć można TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama