Przedstawiamy plan piątkowych i sobotnich uroczystości pogrzebowych śp. Pawła Adamowicza.
Najważniejsza informacja: sobotnia uroczystość w bazylice Mariackiej ma charakter zamknięty - obowiązują zaproszenia. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć uroczystą Mszę św. na telebimie. Będzie także można przyjąć Komunię św.
W piątek i sobotę w Gdańsku uruchomiono darmową komunikację miejską (tramwaje, autobusy) - władze Gdańska proszą wszystkich o korzystanie z transportu zbiorowego.
Piątek, 18 stycznia
godz. 16 - na pl. Solidarności rozpocznie się formowanie konduktu pogrzebowego,
godz. 17 - kondukt wyrusza z Europejskiego Centrum Solidarności do bazyliki Mariackiej.
Kondukt, który będzie miał formę procesji liturgicznej, będzie mijał miejsca związane z życiem i działalnością P. Adamowicza. Przejdzie ulicami: Doki, Łagiewniki, Stolarską, Podwale Staromiejskie, Pańską, Węglarską, Piwną i dotrze do głównego wejścia bazyliki. Porządek procesji będzie następujący: krzyż i świece, orkiestra, sztandary, duchowieństwo, samochód z trumną prezydenta, rodzina, współpracownicy i mieszkańcy miasta. We wszystkich kościołach Starego i Głównego Miasta w czasie przemarszu konduktu w godz. 17.30-17.45 będą biły dzwony.
O godz. 18-18.15 rozpocznie się Msza św. w bazylice Mariackiej pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, z koncelebrującymi biskupami i kapłanami. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Gdańsk, w telewizjach i na portalu gdansk.pl. Oprawę muzyczną Mszy św. żałobnej poprowadzą Polska Filharmonia Bałtycka i Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis". Po zakończeniu Mszy św. trumna zostanie wystawiona w bazylice do godz. 24 - mieszkańcy będą mieli okazję pożegnać prezydenta.
Sobota, 19 stycznia
godz. 12 - Msza św. pogrzebowa (uroczystość o charakterze zamkniętym - obowiązują wyłącznie zaproszenia). W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Urna z prochami P. Adamowicza zostanie złożona w niszy w kaplicy św. Marcina przy Sali Rajców w bazylice Mariackiej. Będzie umieszczona za przeszkloną instalacją, tak, by była widoczna dla odwiedzających świątynię. Oprawę muzyczną prowadzą Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" i Cappella Gedanensis.
Dla mieszkańców Gdańska i gości przewidziano transmisję Mszy św. w mediach (Radio Gdańsk, telewizje i portal gdansk.pl) oraz przygotowano miejsca transmisji na telebimach. Znajdują się one w następujących lokalizacjach:
- ul. Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
- Targ Węglowy - bez ograniczeń w zakresie dojścia;
- Park Świętopełka - bez ograniczeń w zakresie dojścia;
- Ołowianka - bez ograniczeń w zakresie dojścia.
Ze względu na rzesze wiernych Komunia św. będzie udzielana tylko wewnątrz świątyni. Po zakończeniu Eucharystii wierni będą mogli przyjąć Komunię św. w następujących kościołach, gdzie kapłani będą pełnić dyżury:
bazylika św. Brygidy - ul. Profesorska 17,
kościół św. Elżbiety (księża pallotyni) - ul. Elżbietańska 1,
kościół św. Józefa (ojcowie oblaci) - ul. Elżbietańska 9/10,
kościół św. Katarzyny (ojcowie karmelici) - ul. Profesorska 3,
kościół św. Bartłomieja (bracia kapucyni) - Zaułek św. Bartłomieja 1,
kaplica Królewska przy bazylice Mariackiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.