Reklama

Bp Kiciński: 2 lutego to dzień wdzięczności za obecność osób konsekrowanych w Kościele i w świecie

W tym roku obchodzić będziemy 23. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II jako dzień wdzięczności za obecność osób konsekrowanych w Kościele i w świecie. Tegoroczny temat dotyczy młodzieży i jej powołania, a także zaangażowania osób konsekrowanych w posługę młodzieży – powiedział bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podczas konferencji prasowej pt. „Młodzież, wiara, powołania” przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, który przypada 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.

Reklama

„Osoby konsekrowane realizują swoje powołanie przede wszystkim w codziennym życiu. One są zakorzenione w tej ziemi, ale ich serce jest w niebie – jak powiedział papież Franciszek. Dzisiaj w Polsce pracuje ponad 30 tys. osób, to ogromna siła. Różne zakony odzwierciedlają różne etapy życia Pana Jezusa. Obecnie szczególnym wyzwaniem dla osób konsekrowanych są ludzie młodzi. Wielu młodych jest dzisiaj zagubionych i potrzebują przewodników wiary” – powiedział bp Kiciński CMF. 

„Fragment Ewangelii, który mnie fascynuje, to ten o uczniach zdążających do Emaus. O dwóch zbuntowanych chłopakach, niejako obrażonych na Jezusa za to, że ich zawiódł. +Zostań z nami+ to chyba najpiękniejsza modlitwa. To jest opowieść o tym, czym mamy się zajmować jako salezjanie” – odniósł się do swojej posługi ks. Przemysław Kawecki SDB, przedstawiciel zakonów męskich.

Z kolei przedstawicielka zakonów żeńskich, M. Radosława Podgórska FS, odniosła się do swojej posługi w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. „Nasza perspektywa nie kończy się tutaj, ona jest perspektywą wieczności. Nasz charyzmat jest dedykowany osobom niewidomym na każdym etapie życia. Poprzez służbę realizujemy naszą drogę, która jest prowadzeniem do szczęścia nie tylko nas samych, ale i samych podopiecznych. Czuję się szczęśliwa w mojej posłudze” – powiedziała M. Podgórska.

„Zakony klauzurowe mają na celu naśladować Jezusa, który modli się na górze. Gdybym miała drugi raz wstąpić do zakonu, to na pewno wybrałabym klauzurę. Jestem szczęśliwa i moje współsiostry również” – powiedziała s. M. Ausilia Gołębiowska OSCCap, przedstawicielka zakonów klauzurowych.

Natomiast Michalina Jankowska, z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, przedstawicielka Instytutów Świeckich Życia Konsekrowanego, zauważyła, że „instytuty świeckie oznaczają bycie w świecie, ale nie ze świata. Wyróżnia nas nie strój zakonny, ale postawa. Chodzi o pokazanie swoim świadectwem życia tego, kim jesteśmy. Tam gdzie osoby habitowe nie mogą dotrzeć, tam jesteśmy my, członkowie instytutów świeckich”.

„Dużo robimy dla młodzieży. Kiedyś padł pomysł, aby uczynić coś dla osób konsekrowanych. W 2018 roku na Kongresie Młodych Konsekrowanych było nas ponad 900 osób. Kongres jest to czas dzielenia się między sobą tym co nam się udało i nie udało. Jest to wielkie święto. Doświadczyłem tego, jak Pan Bóg działa w takich wydarzeniach” – powiedział kl. Patryk Chmielewski SDB, organizator III Kongresu Młodych Konsekrowanych.

***

18807 sióstr zakonnych oraz 11613 zakonników posługuje w Polsce i za granicą w takich obszarach życia kościelnego i społecznego jak praca wychowawcza i nauczanie, różne formy opieki nad młodzieżą, katechizacja i inne formy ewangelizacji, pomoc o charakterze duchowym i materialnym.

Zgromadzenia męskie o największej liczbie członków to franciszkanie (1273), salezjanie (1043) i franciszkanie konwentualni (931). Największą zaś liczbą powołań cieszą się franciszkanie konwentualni, franciszkanie i oblaci Maryi Niepokalanej.

Liczba sióstr zakonnych w Polsce wynosi ogółem 18807, z czego 1254 to mniszki żyjące w klasztorach kontemplacyjnych. W Polsce istnieje 105 żeńskich zakonów czynnych, które posiadają 2150 domów.

Siostry prowadzą aktualnie 501 instytucji edukacyjnych (żłobki, przedszkola, szkoły wszystkich stopni) i pracują w 106 prowadzonych przez innych. Obejmują tą pracą ok. 51 tys. dzieci i młodzieży. Pracują też na 22 uczelniach wyższych. Prowadzą internaty, bursy, stancje i akademiki dla ok. 2200 młodzieży. W katechezie pracuje 2025 sióstr, obejmując nauczaniem ponad 375 tys. osób, w tym młodzież akademicką.

W Polsce są również 34 instytuty świeckie życia konsekrowanego, które zrzeszają  ponad 1250 osób. Do najliczniejszych należą Świecki Instytut Maryi Służebnicy Pańskiej – wywodzący się z Ruchu Rodzin Nazaretańskich, „Elianum” – instytut świecki o duchowości karmelitańskiej, oraz żeński Instytut Świecki Chrystusa Króla. Instytut Niepokalanej Matki Kościoła (INMK) należy do jednych z liczniejszych.

Ponadto w Polsce jest 292 dziewic konsekrowanych i 329 wdów konsekrowanych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama