Arthur Kubik: Norwegia odpuszcza w sprawie polskiego konsula

Arthur Kubik, działacz polonijny w Norwegii i założyciel działającego tam polskiego związku zawodowego Solidaritet, podał, że władze norweskie zrezygnowały z prób usunięcia z tego kraju polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Był on znany jako zaangażowany obrońca praw polskich rodzin, którym norweski urząd do spraw dzieci (Barnevernet) postanowił odebrać dzieci.

Norwegowie zarzucali konsulowi "niezgodną z rolą dyplomaty działalność  w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych". Domagali się od rządu w Warszawie, by odwołał konsula z Oslo. Wyznaczyli termin, który minął wczoraj. Polski MSZ odmówił. Jak podało TVP Info, jeszcze dziś trwały rozmowy w tej sprawie.

Arthur Kubik zaangażował się w obronę konsula, który cieszy się dokonałą opinią wsród norweskiej Polonii. Kubik poinformował gosc.pl, że z jego informacji wynika, iż norweska dyplomacja miała dziś przekazać stronie polskiej akt uznania konsula za personę non grata. Tak się jednak nie stało. Oczywiście, Norwegowie mogliby to uczynić w każdej chwili. Oznaczałoby to bezwzględny nakaz opuszczenia Norwegii. - Ale zobaczyli, że koszty byłyby zbyt duże - zauważył Kubik. Żądanie odwołania konsula Kowalskiego miało zresztą znaczenie głównie symboliczne, ponieważ jego pięcioletnia kadencja i tak minie już w czerwcu.

Być może rezygnacja władz norweskich z twardego stanowiska ma związek nie tylko z twardą postawą dyplomacji polskiej, ale i z zainteresowaniem sprawą przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Oslo. Barnevernet dał się bowiem we znaki obywatelom wielu państw unijnych, m.in. Wielkiej Brytanii, a sprawa odebrania dzieci obywatelom Rumunii (sprawa Bodnariu) stała się podstawą wydania w zeszłym roku  krytycznego wobec Norwegii raportu Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zobacz też:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
18°C Poniedziałek
noc
14°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
24°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »