Liceum Dyplomacji z katolickim kręgosłupem

Retoryka, savoir vivre, taniec towarzyski - to wszystko poznają uczniowie tarnobrzeskiej Prymasówki.

Tarnobrzeski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego od nowego roku szkolnego otwiera Liceum Dyplomacji.

- Przez lata obracałem się w kręgach biznesowych, pracując w dużych spółkach. Doskonale wiem, jak ważne jest tzw. obycie i związana z tym pełna etykieta. Nie ma potrzeby ukrywania, iż porozumienia, strategiczne decyzje zapadają najczęściej podczas nieoficjalnych, towarzyskich spotkań, podczas których są omawiane. W błysku fleszy i przed obiektywami kamer odbywa się tylko ostateczne, publiczne podpisanie, tego co wcześniej zostało wynegocjowane - mówi Marcin Pilarski, dyrektor szkoły.

- By łatwiej poruszać się i zachować swobodę oraz pewność siebie, niezbędna jest znajomość dobrych manier, dyplomacji, języków obcych, mowy ciała oraz umiejętność ładnego wysławiania się. I tego wszystkiego chcemy nauczyć młodzież, która zdecyduje się podjąć edukację w nowo tworzonym Liceum Dyplomacji - wyjaśnia dyrektor Pilarski.

Uczniowie oprócz przedmiotów ogólnokształcących, będą mieć przez cały tok nauczania dodatkowe zajęcia z etykiety, wystąpień publicznych oraz tańca towarzyskiego.

W ramach etykiety mają poznać wszystkie zawiłości savoir vivre’u towarzyskiego, biznesowego, dyplomatycznego, by z pełną swobodą poruszać się w różnych sferach życia.

Przedmiot wystąpienia publiczne pozwoli im nauczyć się prawidłowej emisji głosu, gestykulacji, opanowania mowy ciała, ale także, a może przede wszystkim retoryki.

- W planach jest założenie szkolnego teatru, tworzonego przez uczniów liceum. Wedle moich zamysłów, ma wspomagać zajęcia z wystąpień publicznych. Gdzie jak nie na scenie najlepiej można się nauczyć poruszania, gestykulacji czy właściwego operowania głosem? Dlatego próby i premiery będą nagrywane, by później nagrania służyły za materiał do analizy, w trakcie której mają być wyłapywane wszelkie błędy - wyjaśnia dyrektor „Prymasówki”.

W nauce nowych przedmiotów ma wspomóc szkołę Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Dyrektor Pilarski rozmawiał o tym z biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem, przychylnym propozycjom dyrektora szkoły, by zawiłości etykiety i etyki poprowadził duchowny.

- Chciałbym, aby nasza młodzież nie tylko nabyła ogładę towarzyską, ale zyskała także mocny kręgosłup moralny w duchu chrześcijańskim. Naszym zadaniem jest przede wszystkim edukowanie, ale również wychowanie - tłumaczy M. Pilarski.

O tym, że nie są to tylko słowa, świadczy wiele przedsięwzięć charytatywnych organizowanych przez uczniów, a w ostatnim czasie nawiązanie kontaktów z samą Kurią Rzymską.

- Uczniowie i nauczyciele nagrali płytę z dwiema kolędami, które z życzeniami bożonarodzeniowymi oraz krótką charakterystyką naszej szkoły wysłaliśmy do Ojca Świętego oraz Jałmużnika papieskiego. W połowie stycznia otrzymaliśmy dwa pisma z serdecznymi podziękowaniami i zaproszeniem na audiencję generalną papieża Franciszka. Ustaliliśmy, że będziemy w Watykanie w ostatnią środę czerwca, czyli już po zakończeniu roku szkolnego. W pielgrzymce mają nam towarzyszyć przedstawiciele diecezji sandomierskiej oraz władz miasta - mówi dyrektor Marcin Pilarski.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
6°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
wiecej »