Główny negocjator palestyński Saeb Erekat napisał w piątek na Twitterze, że strona palestyńska nie weźmie udziału w przyszłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie.
"Odnosząc się do oświadczeń o tym, że zostaliśmy zaproszeni, możemy powiedzieć, że dopiero dzisiaj był kontakt z polskiej strony" - napisał.
"Nasze stanowisko pozostaje jasne: nie zamierzamy uczestniczyć w tej konferencji i powtarzamy, że nikogo nie upoważniliśmy do rozmów w imieniu Palestyny" - dodał.
W innym tweecie tego samego dnia Erekat napisał: "Administracja USA sama wycofuje się z popierania procesu pokojowego z powodu swoich decyzji sprzecznych z prawem międzynarodowym".
W osobnym tweecie przedstawiciel władz palestyńskich Hussein Al-Sheikh także odrzucił zaproszenie na konferencję, pisząc, że jedynie Organizacja Wyzwolenia Palestyny może wypowiadać się w imieniu palestyńskiego narodu.
Polski MSZ poinformował w piątek na Twitterze, że wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang przekazał wspólne zaproszenie Polski i USA dla Palestyny na przyszłotygodniową konferencję bliskowschodnią w Warszawie; zaproszenie zostało przekazane ambasadorowi palestyńskiemu w Polsce Mahmudowi Khalifie.
Wcześniej przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i ambasada palestyńska w Polsce zadeklarowali, że delegacja palestyńska nie weźmie udziału w tej konferencji.
"Strona palestyńska uważa, że rozmowy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie powinny odbywać się przy obecności wszystkich stron zainteresowanych i na podstawie prawa międzynarodowego, zwłaszcza rezolucji Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie zaś w celu realizacji interesów strony amerykańskiej, tj. mobilizacji koalicji na rzecz poparcia dla tzw. planu stulecia administracji Prezydenta Donalda Trumpa, którego szczegóły nie są do tej pory znane" - napisano w środowym oświadczeniu ambasady.
Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu. Udział w konferencji zapowiedział m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.