Prawica, lewica i Chrystus

Kim jest chrześcijanin stający w jednym szeregu z niewierzącymi przeciwko braciom w wierze?

Czy katolik powinien mieć poglądy prawicowe, centrowe czy lewicowe? Odpowiedź jest prosta i oczywista. Jak każdy „christianoi”, chrystusowy, chrześcijanin powinien patrzyć na świat oczyma Chrystusa. Powinien wszystko oceniać w świetle Ewangelii i jej najważniejszego przykazania: dobrze rozumianych miłości Boga i bliźniego. Tak, dobrze rozumianych. Bo zdarza się, iż ktoś mniema, że przysparza Bogu chwały zmuszaniem innych do udziału w uroczystościach religijnych, a człowieka kocha wywlekając na wierzch wszystkie jego grzechy. Ale generalnie, jeśli jest uczniem Chrystusa, powinien przynajmniej starać się stosować do Jego wskazań.

Niestety w ciągu wieków, także obecnie, miewamy często do czynienia z chrześcijaństwem, które nie nauczanie Chrystusa stawia u podstaw swoich przekonań, a jakieś inne, obce mu ideologie, mniej czy bardziej przypudrowane tylko chrześcijaństwem. Gdy myślę o poglądach prawicowych, widzę na przykład przesadne przywiązanie do „świętego prawa własności”, zapominające o potrzebie dzielenia się z potrzebującymi, albo silny nacisk na podporządkowanie się władzy, jakby władca nie był tak samo jak każdy inny dzieckiem Bożym i bratem w Chrystusie. Gdy myślę o poglądach lewicowych....

W najbliższą niedzielę usłyszymy między innymi słowa Psalmu 1:

Szczęśliwy mąż,
który nie idzie za radą występnych,
nie wchodzi na drogę grzeszników
i nie siada w kole szyderców,
lecz ma upodobanie w Prawie Pana (...)

I tak się zastanawiam, jak to możliwe, że są w Polsce ludzie uważający się za gorliwych chrześcijan, którzy potrafią na przykład sympatyzować z tymi, którzy chcieliby wprowadzić aborcję na życzenie? Jak mogą przymykać oko na postulat zrównania z małżeństwami związków jednopłciowych i milcząco wspierać dążących do rozpowszechniania zabójczej dla nienarodzonych metody in vitro? Jak mogą stawać w jednym szeregu z ewidentnie działającymi z motywów przeciwnych wierze, którzy chcieliby usunięcia religii ze szkół? Rozumiem, że dyskusja na ten temat w Kościele jest uprawniona, ale jak można dla dobra wiary popierać walczących z Kościołem? Albo jak można przyłączać się do chóru głoszących, że za dużo jest Kościoła w naszym życiu społecznym, skoro tak głoszący też niby są Kościołem?

Przykłady można by mnożyć. Nie rozumiem tych, którzy mienią się katolikami, ale nie licząc się z przesłaniem Ewangelii oddali swoje serce i dusze temu czy innemu ugrupowaniu politycznemu, jawnie występującemu przeciw temu przesłaniu. Czy to, że podzielamy poglądy tej partii w jednej czy drugiej sprawie, musi oznaczać przymykanie oczu na to, że wspiera ona także niemoralność? Jak chrześcijanin może w sobie takie sprzeczności godzić? Przecież to życie w rozdwojeniu jaźni.

Inny, inaczej myślący nie musi być moim wrogiem. To prawda. Jeśli jednak staję z nim w jednym szeregu przeciwko braciom w wierze, choćby i niemądrym czy  ciasnym, to kim właściwie jestem?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Andrzej_Macura
  15.02.2019 15:49
  Andrzej_Macura
  Zauważę tylko, że nie ma co redukować sprawy do uchodźców czy paru innych. Ja tu wyraźnie napisałem o trudności, jaką jest godzenie wiary z poglądami lewicowymi. Problem oczywiście - jak zauważył Tycjan - dotyczy każdego systemu. Nie tylko lewicowych. Ale akurat postulaty dzisiejszej lewicy najtrudniej z Ewangelią łączyć.
 • robak
  15.02.2019 19:01
  adyć jak ja napisal że partia tuska onego czasu chciała prZegłosować - związki homoseksualne - to mój post nie przeszedł , jak chcial napisać że wszelkie rozmowy z muzułmanami o wierze są psu na buty - bo i tak chrzescijanie są ciemiężeni w krajach muzułmańskich to mój post przepadł itd . chrześcijanin tutaj to może sobie tylko poczytać a wypowiedzieć to tylko w kręgu znajomych . ot i twoja chrześcijańskość drogi autor . jedno piszesz a drugie myślisz - lepiej trzymaj się swoich poglądów a nie wyznaczaj innym co mają myśleć i robić . re katolik - jak poczytasz cale pismoświęte i wtedy pisz o uchodżccach a tak to sobie daruj i nie nadużywaj słowa katolik ( bo nim nie jesteś ) . wielu się przyodziewa w te szaty łącznie z najwyzszymi hierarchami kościoła . pozdrawiam pewnikiem i ten post nie przejdzie bo nie po myśli autorowi .
 • agnostos
  16.02.2019 09:00
  agnostos
  Polska konstytucja gwarantuje wolność sumienia, a przez to wolność wyboru przekonań politycznych. Kościół zawierając konkordat zaakceptował te autonomie państwa i jego obywateli. Niech więc będzie jasne, że katolik może mieć takie poglądy polityczne jakie sobie chce i nie jest to nigdy grzechem. Co więcej, nie może być w ogóle w tych kategoriach oceniane. Pan Macura zastanawia się, czy lewicowy katolik jest możliwy. On jest nie tylko możliwy, jest faktem.
 • Tycjan
  16.02.2019 18:18
  Pardon to jeszcze raz ja.

  Chciałem przyjść z pomocą p. Redaktorowi , z którym nie jeden raz polemizowałem , chciałbym "podrzucić" kilka aksjomatów , pewników NIE DO OMINIĘCIA , czynię to po to aby uporządkować pojęcia .

  Jaki błąd ewangeliczny popełnia w tej chwili k.k. ? Chce się przypodobać WSZYSTKIM , TO NIEMOŻLIWE , nie chce mi się otwierać Pisma , to gdzieś w okolicach ośmiu błogosławieństw , kk. ma do wyboru … no właśnie :


  - wybrać ubogich jak to czynił kościół kard. Wyszyńskiego lub teraz tzw. kościół toruński


  - postawić na bogatych , jak to czyni tzw. kościół łagiewnicki , patrz ostatni pogrzeb p. Adamowicza ja tych samych , znanych z ekranu , duchownych na pogrzebie p. Brzeskiej … nie widziałem . Czy jest na to wzmianka w Piśmie ? oczywiście że jest, oto św. Jakub przestrzega co ? przed herezją ? nie PRZED CZYNIENIEM RÓŻNICY ze względu na zasobność portfela które to czynienie ma moc herezji , ok ?


  - trzecie wyjście zachować jedność obu zwaśnionych grup , to misja niewykonalna ,to już widać na przykładzie Jeroboama , jeśli ktoś ciężko pracując widzi ,że jego pensja jest < niż trzydziestokrotność pensji jakiejś referentki w banku która wykonuje nie wymagający wielkiego intelektu zajęcie w dodatku średnio przydatne ,to może czuć się oszukany i nie pomogą tutaj żadne "czarodziejskie " wezwania do pokoju . Z Biblią nie da się polemizować .


  Ale kościół MUSI to robić , taką ma budowę , składa się on z bogatszego [ rożnie to bywa ale na ogół tak jest ] duchowieństwa i ubogiego laikatu [piszę " ubogiego laikatu " gdyż jest to najbardziej aktywna część kościoła ]"bogaci zarejestrowani " o kościele przypominają sobie przed skonaniem , jak zdążą...

  Jeśli te dwie części się rozjadą … to instytucja znajdzie się w sytuacji nie do pozazdroszczenia .Dlatego , tak sądzę ,będzie się starała lawirować pomiędzy nimi NIE WYBIERAJĄC ŻADNEJ , mój komentarz ?

  - gdzie się dwóch bije ….tam i trzeci może dostać .


  ===========================

  Spodziewam się kontry więc z góry odpowiadam : nie , kościół powinien zajmować się LUDŹMI nie tylko duszami , tak powiedział Pan "odtąd nie ryby ale LUDZI łowić będziesz " człowiek to ciało i dusza , ok ?


  Jak się zaniedba ciało i np. poprzez boja wiem grzech nieczystości zawiedzie ciało na zatratę to straci się tez i duszę , ok?


  Pasterz to polityk , tak , to funkcja polityczna , dbanie o dobro wspólne to polityka , jeśli np. biskup nie jest politykiem to jest jednie prelegentem ? ok ?


  Mówienie ,że katolik jest wolny w swych wyborach politycznych jest herezją ,katolikiem się jest nie tylko w kościele ale i w pracy , w kuchni , łóżku , przy urnie wyborczej itd. Cokolwiek byśmy nie czynili jedli czy głosowali NA CHWAŁE PANA MAMY TO CZYNIĆ . ok ?


  Co to jest "lewica światopoglądowa " co to za czort ? to podstęp , to po prostu walczący ateizm , wilk w owczej skórze , z robotnikami nie ma nic wspólnego , ok ?

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  18°C Wtorek
  dzień
  wiecej »