Ostatnie dwa lata były rekordowe jeśli chodzi o liczbę pielgrzymów przybywających do Aparecidy. Najwięcej wiernych dotarło w roku 2017, kiedy to największe sanktuarium maryjne na świecie obchodziło jubileusz 300-lecia odnalezienia figurki Matki Bożej.
Według ks. João Batista de Almeida, rektora tego brazylijskiego sanktuarium, w roku jubileuszowym napływ pielgrzymów wzrósł o ponad pół miliona wiernych w porównaniu z latami wcześniejszymi. I choć w minionym roku było ich nieznacznie mniej to i tak do patronki Brazylii pielgrzymowało 12 mln 600 tys. wiernych. Ojcowie redemptoryści, kustosze sanktuarium, podali dane statystyczne ruchu pielgrzymkowego w minionym roku.
Inserto: 1’
Na zmniejszenie liczby pielgrzymów w ubiegłym roku wpłynęły fakty zewnętrzne, które nie są bezpośrednio związane z wiarą Brazylijczyków. W pierwszym semestrze odbywał się strajk kierowców rozwożących towary po całym kraju. Wspomniany strajk zdecydowanie wpłynął na brak paliwa w stacjach obsługujących kierowców ciężarówek, autobusów czy prywatnych samochodów. Ponadto mistrzostwa świata w piłkę nożną, a także dwie tury wyborów przyczyniły się do zmniejszenia liczny pielgrzymów.
Ubiegłoroczny wrzesień był miesiącem, który osiągnął największą liczbę nawiedzających sanktuarium, było ich ponad 1 mln 400 tys. osób. W porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego ich liczba wzrosła o 100 tys. Natomiast luty był miesiącem, w którym do sanktuarium przybyło zaledwie 760 tys. wiernych. Ale liczba pielgrzymów w tym okresie i tak systematycznie rośnie. Przyczynia się do tego organizowana w ostatnich latach pielgrzymka mężczyzn odmawiających w swoich wspólnotach różaniec. W tegorocznym, jedenastym już z kolei pielgrzymowaniu wzięło udział blisko 100 tys. mężczyzn, którzy przez dwa dni modlili się w sanktuarium w Aparecidzie.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.