To jedyna taka Msza papieska w Polsce. Tym razem z kard. Stanisławem Dziwiszem

Na wałbrzyskim stadionie Aqua Zdroju po raz 15. wierni diecezji świdnickiej zgromadzili się, by dziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Modlitewne spotkanie w sobotę 6 kwietnia rozpoczęło się nabożeństwem Drogi Krzyżowej, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Po jej zakończeniu przywitał zgromadzonych wraz ze szczególnym gościem - "świadkiem świętości papieża Polaka". 

- Ponieważ nasza tegoroczna modlitwa wypada w roku 15-lecia istnienia diecezji świdnickiej, chcemy także tu, w Wałbrzychu, podziękować Panu Bogu, że przez naszego wielkiego papieża ustanowił naszą diecezję. Chcemy dziękować za dobro, które nam Bóg przekazał, i wypraszać Jego błogosławieństwo na dalsze lata tego lokalnego Kościoła. Dzisiejszej liturgii przewodniczy Jego Eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz, którego bardzo serdecznie witamy w naszej diecezji po raz drugi, tym razem w Wałbrzychu - wyjaśniał bp Ignacy.

Dalszej celebrze przewodniczył już wieloletni sekretarz Ojca Świętego. - Kilka dni temu minęło czternaście lat od śmierci Jana Pawła II. Jego księga życia na ziemi została zamknięta 2 kwietnia 2005 r. o 21.37. Jednocześnie od tej godziny cały Kościół zaczął zapisywać nową księgę dyktowanych sercem wspomnień o pasterzu, który pozostawił głęboki ślad w życiu wiary, nadziei i miłości milionów ludzi na całym świecie. W tym kontekście nie dziwi nas pamięć dzisiejszego pokolenia Polek i Polaków o wielkim rodaku. Trudno sobie wyobrazić dzieje ostatnich kilkudziesięciu lat Polski bez niego - bez tego, co wniósł nie tylko w życie i misję Kościoła na polskiej ziemi, ale także w życie i dzieje całego narodu, w odzyskaną przez niego wolność i suwerenność - mówił na początku homilii kardynał.

Odniósł się także do oskarżeń wobec świętego papieża. - Chciałbym poruszyć jeszcze jedną sprawę, która zaczyna nas niepokoić. Obok nurtu szczerej wdzięczności, z jaką spotyka się św. Jan Paweł II na całym świecie ze strony milionów chrześcijan, wyznawców innych religii, a nawet niewierzących, zaczynają być wysuwane w pewnych środowiskach insynuacje, a nawet oskarżenia pod jego adresem. Zarzuca się Ojcu Świętemu, że tolerował lub nawet ukrywał zło w Kościele. Nie ma na to i nie będzie żadnego dowodu, bo insynuacjom i oskarżeniom przeczą fakty. Jan Paweł II był pasterzem nieskazitelnym i sprawiedliwym. Nie tolerował w Kościele zła i reagował wobec zła, kierując się wskazaniami Ewangelii i własnym prawym sumieniem - podkreślał.

Po Mszy św. organizatorzy przygotowali pokaz materiałów filmowych i program słowno-muzyczny o świętym Polaku. Na stadionie można było również kupić najnowszy numer świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego" z historią papieskich Mszy św. w Wałbrzychu. 

O historii Mszy papieskiej więcej tutaj.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Sobota
  wieczór
  19°C Niedziela
  noc
  14°C Niedziela
  rano
  22°C Niedziela
  dzień
  wiecej »