W Mszy św. za ofiary wypadku z 10 kwietnia 2010 r. wziął udział prezydent Andrzej Duda z żoną.
Mszy św. w rocznicę katastrofy smoleńskiej przewodniczył w archikatedrze warszawskiej bp Michał Janocha. Homilię rozpoczął od przytoczenia fragmentu "Zapisków więziennych" kard. Stefana Wyszyńskiego: "Ludzie, których pozbawiono radości religijnych, siedzą jak ptaki z podwiązanymi skrzydłami. Żal nam tych ludzi. Zaryzykowałem powiedzieć dziś zastępcy, który mnie odwiedził: »Życzę panu wiele pogody i radości«. Odpowiedział szeptem: »Dziękuję«. Na dole, schodząc na ogród, powiedziałem »starszemu panu«: »Daj, Boże, zdrowie«. Usłyszałem też odpowiedź: »Dziękuję«. Zatrzymaliśmy się nieco przy stoliku dyżurnego. Zachęcaliśmy go, aby bronił się przed smutkiem, bo nie wypada zwycięzcom, aby mieli takie miny pogrzebowe. Zresztą, na świecie wszystko zmartwychwstaje. Trzeba zachować wolę życia".
- Prymas stanął przed królem i powiedział: 'Non possumus" i dodał: "Soli Deo" (Samemu Bogu). Dzisiaj wielu tamtych bożków już nie ma, ale pozostają inne: zdrowie, kariera, władza, pieniądze. I nowe, a właściwie nienowe: tolerancja, równość, konstytucja, państwo, prawo. To wszystko wartości, które tworzą hierarchię. Można się spierać o ich kolejność, ale gdy ich źródłem pozostaje Bóg, każda z tych wartości służy człowiekowi i służy społeczeństwu. Gdy usunąć Boga, zasypuje się źródło. Wtedy miejsce Boga może zająć któraś z wartości cząstkowych. Łatwo ulega ona absolutyzacji i sama staje się bożkiem - mówił, przypominając sentencję: "Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko pozostaje na swoim". -Tę prawdę przypominają nam dziś nasi bracia i siostry, którzy przed 9 laty zginęli. Jeśli ktoś mówi, że prawda "Soli Deo" jest totalitarna, potępia ją w imię relatywizmu. I na ołtarzu relatywizmu domaga się złożenia ofiary z prawdy - stwierdził.
W Mszy św. uczestniczyli m.in.: prezydent Duda z żoną, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu, m.in. wicepremier Beata Szydło, wicepremier Piotr Gliński, minister rodziny Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.