W tej parafii od ponad 10 lat Pan Jezus ani minuty nie jest sam. Takich w Polsce jest tylko 18.
Z żywej wiary w rzeczywistą obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie i z miłości do Niego zrodziło się w nas pragnienie wieczystej całodobowej adoracji, które podjęło w Polsce 18 parafii - mówi ks. Stanisław Cyran, proboszcz w Dąbrowie Tarnowskiej.
To tutaj od ponad 10 lat parafianie dzień i noc trwają przed Najświętszym Sakramentem. - Wieczysta całodobowa adoracja w naszej parafii rozpoczęła się 29 stycznia 10 lat temu, ale przygotowywaliśmy się do niej już wcześniej poprzez adoracje czwartkowe zapoczątkowane jeszcze przez poprzedniego proboszcza ks. prał. Józefa Porembę, a także cykl konferencji wygłoszonych przez obecnego proboszcza i 10-tygodniowe rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym w 2008 roku - wylicza Janusz Wątroba, koordynator wieczystej adoracji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Przez te 10 lat przed Najświętszym Sakramentem dyżur pełniło ok. 1000 osób z tej wspólnoty. Obecnie takich jest ok. 500. Wielu z nich adoruje nieprzerwanie od 10 lat. Często są to członkowie wspólnot działających w parafii, a także rodzice ministrantów, lektorów czy grupa nauczycieli.
Ta okrągła rocznica stała się okazją do zorganizowania w Dąbrowie Tarnowskiej VIII Krajowego Forum Wieczystej Adoracji w Parafiach, które rozpoczęło się w piątek 26 kwietnia i potrwa do Niedzieli Miłosierdzia. Uczestniczą w nim przedstawiciele wspólnot adoracyjnych z Warszawy, Wyszkowa, Katowic-Panewnik, Głuszycy, Ełku, Krakowa-Łagiewnik, a także przedstawiciele wspólnot z diecezji tarnowskiej: z parafii katedralnej, z trzech parafii dębickich, Tymbarku, św. Jakuba w Brzesku, Wniebowzięcia NMP z Krynicy, Niskowej, Zabawy czy parafii św. Mateusza w Mielcu, gdzie dzienna adoracja odbywa się od ponad 30 lat.
Forum rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii podkreślał, że adorowanie, czyli trwanie z Jezusem w pełnym miłości zjednoczeniu, ma uzdrawiającą moc dla ludzkiej miłości, która dziś choruje i rzadko kojarzona jest z ofiarą i poświęceniem, a to w nich właśnie ujawnia się prawdziwe oblicze tej miłości.
- Adorowanie Boga jest naszym zachwytem nad Jego miłością, miłosierdziem i pięknem. Adorowanie Boga jest rzeczywistym kochaniem, byciem blisko, dzieleniem się oddawaniem, zawierzaniem, ciszą, która mówi tak wiele, gdyż w niej rozbrzmiewa głos samego Boga - wyliczał biskup.
Przypominał, że Eucharystia jest największym cudem świata, kiedy to Bóg zniża się w niej do nas, wypełnia pustkę swą miłością, abyśmy mogli ją uchwycić i odpowiedzieć na nią swoją miłością. Ks. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa, który wygłosił podczas forum konferencję, rozwinął ten temat, mówiąc, że Komunia prowadzi do tak bliskiego zjednoczenia z Bogiem, jakie dokonuje się w akcie seksualnym między kobietą a mężczyzną, a przyjęta świętokradczo, kiedy nie jesteśmy godni, kiedy nie ma w nas wiary i miłości, jest po prostu gwałtem na Chrystusie.
- Bardzo wam dziękuję, że podjęliście wielki dar adoracji w waszych parafiach. Sami wiecie, jak to wpłynęło na wasze życie, ale to też wpływa na losy Kościoła, świata, naszych wspólnot, dlatego troszczmy się o ten wielki dar i zrozummy, jak bardzo jesteśmy uprzywilejowani, kiedy możemy każdą sekundę, minutę naszego życia poświęcić na ten miłosny dialog z Jezusem Chrystusem - mówił bp Andrzej Jeż.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość Piątkową konferencję wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa, biblista, rekolekcjonista, podhalański góral .Konferencja ks. Wojciecha Węgrzyniaka okazała się swoistym rozwinięciem homilii biskupa. Omówił w niej podstawowe kwestie związane z przygotowaniem do Eucharystii i adoracji. Wyjaśniał, skąd się wzięła Pascha Nowego Przymierza, która - jak ją nazwał - jest cudem dla niewolników po to, żeby stali się wolni. Tłumaczył, czym jest obecność Jezusa, która jest prawdziwa, niebiańska, niepowtarzalna, ale i gorsząca, kiedy karmiąc się Jezusem, nie dajemy o Nim świadectwa, relacyjna oraz daje nam życie wieczne i pewność zbawienia,.
- W Krakowie ludzie pójdą do piekła na swoje własne życzenie. Adoracja 24 h na dobę, Msza św. od 5.30 do 21.37 co 15 min. w innym kościele, spowiedź od 5.30 do 22.00, wspólnoty dla dzieci, dorosłych i młodzieży. Nie podoba ci się parafia diecezjalna, idziesz do zakonników, nie podoba ci się u jezuitów, idziesz do dominikanów albo franciszkanów. Wszystko jest. W Krakowie nie spotkać Pana Boga, to jak w piekarni umrzeć z głodu - mówił prelegent, zauważając, że i to jest możliwe, jeśli się włoży głowę w kubeł i nie czuje się rzeczywistości, w której się jest.
Przekonywał, jak ważne jest ciągłe odnawianie wiary i praca nad Eucharystią, ale też konieczność godnego przyjmowania Ciała Chrystusa w Komunii św. oraz świadomość i szacunek wobec różnorodności w parafiach co do zwyczajów eucharystycznych.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość Wieczorną uwielbienie Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Artur Ważny z wspólnotą z Tarnowa.Sobota jest dniem centralnych obchodów 10. rocznicy adoracji w parafii dąbrowskiej i forum adoracyjnego. Mszy św. o godz. 11 przewodniczył będzie abp Wiktor Skworc, który 10 lat temu udzielił tej parafii przywileju wieczystej adoracji. Eucharystię poprzedzą dwie konferencje o. Józefa Augustyna i ks. Jana Bartoszka. Po niej uczestnicy forum udadzą się do Zabawy. Wieczorem z kolei na godz. 20 zapraszamy do kościoła parafialnego w Dąbrowie Tarnowskiej na spektakl „Tajemnica Eucharystii”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.