Ku ewangelicznemu patriotyzmowi

- W życiu, posłudze, a także śmierci męczenników gdańskich widać tryumf miłosierdzia nad nienawiścią, życia nad śmiercią - mówił ks. dr Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD.

Od modlitwy przez wstawiennictwo męczenników gdańskich i błogosławieństwa pątników rozpoczęła się 27 kwietnia na placu przed katedrą oliwską pielgrzymka do wrzeszczańskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w którym przed II wojną światową posługę proboszcza pełnił bł. Bronisław Komorowski. W wydarzeniu uczestniczyli klerycy i moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz nieliczna grupa wiernych świeckich.

Ze śpiewem pieśni religijnych przeszli oni ulicami Oliwy, Przymorza i Zaspy pod znajdujący się we Wrzeszczu pomnik bł. Bronisława Komorowskiego. Tam, po odmówieniu Litanii do bł. Męczenników uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze. Następnie pątnicy udali się do świątyni, by wspólnie ze społecznością parafii uczestniczyć we Mszy świętej. Przewodniczył jej ks. dr Krzysztof Szerszeń, prorektor GSD. Homilię do zgromadzonych wygłosił ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny seminarium.

Ku ewangelicznemu patriotyzmowi   ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość W wygłoszonej podczas pielgrzymki konferencji dk. Bartłomiej Wacławek opowiedział o męczeństwie bł. Bronisława Komorowskiego, ukazując szeroki kontekst życia Polonii w Wolnym Mieście.

- Bronisław Komorowski nie byłby w stanie kochać w sposób heroiczny ani Kościoła i ludzi, którym służył, ani ojczyzny, gdyby najpierw nie ukochał Chrystusa. Miłość do Chrystusa jest drogą do ewangelicznego patriotyzmu, który zwalcza w człowieku egoizm, uczy ofiarności i wręcz oddania życia. Błogosławieni męczennicy pokazali to nam, naśladując swojego Pana, oddając życie za owce - podkreślał kaznodzieja.

- W przypadku bł. Bronisława Komorowskiego i Mariana Góreckiego można zauważyć ciekawą zbieżność. Obaj zostali aresztowani w pierwszy piątek miesiąca. Obaj też zginęli w Wielki Piątek. To znak obecności krzyża w ich życiu, ale także Chrystusowej miłości, której najpiękniejszym znakiem jest miłość Serca Jezusowego, posuniętej aż do miłości nieprzyjaciół. Błogosławieni męczennicy - jak Jezus - również przebaczyli swoim oprawcom - dodał ks. Uchwat.

Ku ewangelicznemu patriotyzmowi   ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Modlitwie u stóp pomnika bł. Bronisława Komorowskiego przewodniczył ks. kan. Zbigniew Cichon, proboszcz parafii.

Nawiązując do ostatnich zamachów na świątynie chrześcijańskie na Sri Lance, podkreślał, że wierzący w Chrystusa doświadczają dzisiaj niewyobrażalnych prześladowań. - Dzisiejszy świat niezwykle mocno potrzebuje świadków wiary - stwierdził.

A jak na pielgrzymujących w sutannach młodych ludzi reagowali przechodnie? - Spotkaliśmy się jedynie z życzliwością. Pielgrzymowanie w sutannach przez ruchliwe ulice miasta było potrzebne nie tylko wiernym, ale w szczególny sposób także i nam samym - odpowiada ks. J. Uchwat.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Yanosh
  28.04.2019 14:42
  Patriotyzm Ewangelii - to proszę wybaczyć - to jakieś pustosłowie. Czemu zmieniamy znaczenia słów nawet w Kościele. To jest po prostu : MIŁOŚĆ EWANGELII !!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  wiecej »