Filmy nakręcone przez gołębie

Filmy o Krakowie, do których zdjęcia - dzięki miniaturowym kamerom przypiętym do tułowia - "nakręciły" gołębie fruwające nad miastem, od czwartku będzie można oglądać w internecie. To element akcji promowania Krakowa, skierowanej do mieszkańców całej Polski.

"Gołębie są najsłynniejszymi mieszkańcami Krakowa. I właśnie +oczami+ najsłynniejszych mieszkańców ukazane zostało, w ramach nietypowej akcji, nasze miasto" - powiedziała na środowej konferencji prasowej w Warszawie pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. marki Kraków, Monika Piątkowska.

W ramach akcji, zorganizowanej przez Urząd Miasta Krakowa, gołębie wystąpiły w roli operatorów filmowych. Ukazały jedno z najpiękniejszych polskich miast z lotu ptaka.

Wyposażone w kamery, a wcześniej poddane specjalnemu "treningowi", były wypuszczane w powietrze z pięciu punktów Krakowa: z Rynku Głównego, Kopca Kościuszki, Kazimierza, Nowej Huty i Kopca Kraka.

Z materiału nakręconego przez gołębie realizatorzy akcji zmontowali potem ok. 20 filmów, które od czwartku będą dostępne w internecie, na stronie www.krakow.travel. Mają one umożliwić internautom z całej Polski wirtualne zwiedzenie Krakowa w oryginalny sposób.

Do niektórych filmów skomponowano muzykę, jako tło dla obrazów. W przypadku pozostałych, dźwięki są naturalne - takie, jakie są słyszalne podczas lotu gołębia nad ulicami i budynkami. Widz może więc usłyszeć klaksony samochodów, śmiech ludzi czy bicie krakowskich dzwonów.

Po odbyciu lotu, ptaki wracały do gołębnika. Większość lotów trwała ok. 15 minut, a dystans do pokonania wynosił od 7 do 16 km. Jak zapewnili organizatorzy, akcja odbyła się pod nadzorem weterynarzy, a kamery - bardzo małe, lekkie, o podłużnym kształcie, dostosowanym do budowy klatki piersiowej gołębia - nie sprawiały ptakom dyskomfortu.

Do akcji zgłoszono sześć gołębi pocztowych. Kamery - ważące 18,5 grama - przypięto im do tułowia za pomocą specjalnej uprzęży wykonanej z miękkich gumek, nie krępujących ruchów mięśni. Uprząż nie ograniczała ruchu klatki piersiowej i nie utrudniała ptakowi oddychania, nie przeszkadzała też w ruchu nóg - zaznaczyli realizatorzy akcji.

Na wcześniejszy "trening", poprzedzający lot właściwy, złożyło się kilka etapów, m.in. spacer z uprzężą w gołębniku - w celu przyzwyczajenia ptaka do uprzęży, oraz krótkie loty wokół gołębnika - najpierw z samą uprzężą, potem także z kamerą.

Ptaki, które wzięły udział w akcji, wytypowano we współpracy z fachowcami z Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych - opowiadała na konferencji Katarzyna Gądek, dyrektor Biura Marketingu Turystycznego Miasta w Urzędzie Miasta Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »