Zybertowicz komentuje zamieszanie w sprawie przyznania mu profesury

Nie znam motywów środowiska, ale myślę, że jest to upadek standardów - powiedział w piątek dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy, pytany o to, dlaczego Sekcja Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych odmówiła przyznania mu tytułu profesorskiego.

W środę "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy, nie otrzyma tytułu profesora. Gazeta cytowała filozofa prof. Tadeusza Gadacza, który w mediach społecznościowych podał, że "Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych odmówiła przyznania tytułu profesora panu Andrzejowi Zybertowiczowi".

W czwartek przedstawiciel Sekcji I Nauk Humanistycznych i Społecznych CK, która podejmowała decyzję w sprawie profesury Zybertowicza, zaznaczył w rozmowie z PAP, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Jak wyjaśnił, musi ją jeszcze podjąć prezydium Centralnej Komisji (CK) ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Zgodnie z zapisami ustawowymi tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji. Najbliższe spotkanie prezydium CK zaplanowane jest na 27 maja.

Zybertowicz, pytany w piątek w radiu RMF FM o przyczyny, dla których sekcja nie chce, żeby był profesorem, odpowiedział: "Sekcja działa na podstawie tzw. superrecenzji, których treść jest mi nieznana".

"Mam wrażenie, że mamy do czynienia z sytuacją paradoksalną, bo zazwyczaj chodzi o to, żeby władza polityczna nie ingerowała w funkcjonowanie świata akademickiego. A w tym przypadku, być może, sam świat akademicki zaprosił styl konfrontacji politycznej do swojego wnętrza" - mówił Zybertowicz. Dodał, że to zostało zrealizowane "nie w wyniku jakiegokolwiek ciśnienia władzy politycznej, tylko w wyniku zadziwiającego wzmożenia samych badaczy".

Dopytywany o to, czy nie przyznanie mu profesury jest zemstą za to, że jest doradcą prezydenta, Zybertowicz wskazał: "nie znam motywów środowiska i działań zamkniętych, natomiast myślę, że jest to upadek standardów".

Na pytanie, co dalej z jego profesurą, odpowiedział: "Są dwie możliwości: albo prezydium Centralnej Komisji uzna, że profesura mi się nie należy i wtedy będę miał instancję odwoławczą - zapoznam się z superrecenzjami, zakładam; albo uzna, że zasługuję na profesurę i wtedy wniosek zostanie skierowany do kancelarii prezydenta". Dodał, że prezydent nie może z "własnej, nieprzymuszonej woli nadać profesury, ani odmówić". "Może tylko sprawdzić prawidłowość wcześniejszego działania" - podkreślił.

Postępowanie w sprawie przyznania Zybertowiczowi tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

CK wyznaczyła na początku stycznia 2018 r. pięciu recenzentów dorobku naukowca. Zostali nimi: prof. Aleksander Manterys z Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie, prof. Marcin Król z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Józef Bańka z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, prof. Lech Zacher z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i prof. Szymon Wróbel z Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy opowiedzieli się za nadaniem tytułu profesora Andrzejowi Zybertowiczowi.

Prezydencki doradca zapowiedział na antenie RMF FM, że udostępni w internecie szczegółową analizę dwóch recenzji, w której wykaże, "że dwóch profesorów napisało recenzje nierzetelne".

Fakty RMF FM Zybertowicz: Wszystkie ważne kraje Unii są obiektem rosyjskiej wojny informacyjnej
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • hub381
  10.05.2019 13:03
  P.Ztbertowicz co mowi,to chyba sam nie rozumie co mówi...
 • Krzysiek
  10.05.2019 15:33
  >> świat akademicki zaprosił styl konfrontacji politycznej do swojego wnętrza<<
  Jeśli dla ludzi "świata akademickiego" Bóg nie istnieje - to co jest ich punktem odniesienia, celem ich życia, sensem działania - wg mnie własny interes.
  Jeżeli nikt nie wymaga od człowieka aby dawał - to jaka idea zmusi go do dawania?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »