O tym, że można zachwycać się w Kościele nie tylko przeszłością i architekturą, ale również działaniem Boga w człowieku, opowiadał w kapitularzu krakowskiego klasztoru dominikanów ks. prof. Jerzy Szymik.
Jest on autorem książki pt.: "Zachwyt i inne skutki wiary". Śląski teolog, poeta i felietonista na wieczornym spotkaniu autorskim w dniu 10 maja wyjaśniał w rozmowie z o. prof. Jarosławem Kupczakiem OP znaczenie tytułu oraz zaprezentował niektóre fragmenty książki. We wstępie cytuje wersety z Dziejów Apostolskich o uzdrowieniu chromego. Po tym cudzie uzdrowiony oraz lud radowali się i wielbili Boga.
- W greckim oryginale Dziejów Apostolskich przeczytamy: "Ogarnął ich ekstatyczny zachwyt". Kościół każe nam czytać ten fragment co roku w środę wielkanocną. Nierozerwalnie wiąże to doświadczenie zachwytu z doświadczeniem wiary w zmartwychwstałego Chrystusa. Pana choroby i zdrowia, życia i śmierci. Zachwyt jako skutek wiary. Być może to właśnie najgłębszy nurt mojego życia. I najważniejszy etap mojej drogi - wyznał ks. Szymik.
Jak przyznał o. Kupczak zachwyt przenika całą książkę, która zawiera różne formy literackie. Znaleźć można w niej wiersze, krótkie komentarze do Ewangelii, felietony, wywiady z autorem, jego homilie, artykuły oraz teksty inspirowane twórczością Benedykta XVI, którego bardzo ceni.
- Nic większego mnie w tym życiu nie spotkało, niż właśnie łaska wiary. I moim - jak kto woli - świętym albo psim obowiązkiem jest się nią dzielić. Jeśli naprawdę mi zależy na siostrach i braciach i na świecie, który współtworzę, to moim obowiązkiem jest się tym dzielić - przekonywał autor. - Stąd te różne gatunki. Chyba jest jakaś zadziorność i łapczywość w próbowaniu dotarcia do nich. Jeżeli Bóg daje coś naprawdę wielkiego, to On tego nigdy nie daje po to, żebyśmy zachowali to dla siebie - dodał ks. Szymik.
Spotkanie swoim śpiewem uświetniła schola Logike latreia oraz Maciej Adamczak. Po wystąpieniu wszyscy chętni mogli porozmawiać z zaproszonym gościem, a także opowiedzieć o tym, co powoduje ich zachwyt.
- Pan Bóg zachwyca mnie w literaturze. Na uczelni spotkałam bardzo mądrych ludzi, którzy pokazywali mi Go przez książki. Miałam różne momenty w życiu i było kilka takich, gdy wiersze księdza Szymika trochę "przeorały" mi duszę. Dla mnie jest to sposób na szukanie Pana Boga i zachwycanie się Nim - powiedziała Karolina.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.