Czeski prezydent Vaclav Klaus i arcybiskup Pragi Dominik Duka podpisali w poniedziałek deklarację o ustaleniu wzajemnych relacji przy troszczeniu się o katedrę św. Wita na Zamku Praskim, co kończy trwający 18 lat spór w tej sprawie.
Dokument powierza najsłynniejszą czeską budowlę sakralną wspólnej pieczy państwa i Kościoła. Wskazuje, że w sytuacji braku prawnego rozwiązania kwestii restytucji własności kościelnej, przymusowo znacjonalizowanej przez władze komunistyczne, jest "słuszne i sprawiedliwe (...) nie kontynuować sądowych sporów o własność Katedry i innych nieruchomości na terenie Zamku Praskiego".
Jak poinformował agencję CTK rzecznik archidiecezji praskiej Alesz Pisztora, kapituła metropolitalna św. Wita wycofa złożoną w maju ubiegłego roku do Trybunału Konstytucyjnego skargę na wcześniejszy wyrok sądowy, przyznający własność katedry państwu.
Zarząd Zamku Praskiego odda stronie kościelnej w bezpłatne użytkowanie dwa budynki, potrzebne jej do sprawowania funkcji liturgicznych w katedrze - Stare Probostwo i Dom Mladoty. Stare Probostwo jest już siedzibą kapituły metropolitalnej, ale musiała ona dotąd płacić czynsz z tego tytułu. Podlegająca urzędowi prezydenta administracja zamkowa będzie teraz ponosić wszelkie koszty, związane z utrzymaniem obu budynków, jak też i samej katedry.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.