Czeski prezydent Vaclav Klaus i arcybiskup Pragi Dominik Duka podpisali w poniedziałek deklarację o ustaleniu wzajemnych relacji przy troszczeniu się o katedrę św. Wita na Zamku Praskim, co kończy trwający 18 lat spór w tej sprawie.
Dokument powierza najsłynniejszą czeską budowlę sakralną wspólnej pieczy państwa i Kościoła. Wskazuje, że w sytuacji braku prawnego rozwiązania kwestii restytucji własności kościelnej, przymusowo znacjonalizowanej przez władze komunistyczne, jest "słuszne i sprawiedliwe (...) nie kontynuować sądowych sporów o własność Katedry i innych nieruchomości na terenie Zamku Praskiego".
Jak poinformował agencję CTK rzecznik archidiecezji praskiej Alesz Pisztora, kapituła metropolitalna św. Wita wycofa złożoną w maju ubiegłego roku do Trybunału Konstytucyjnego skargę na wcześniejszy wyrok sądowy, przyznający własność katedry państwu.
Zarząd Zamku Praskiego odda stronie kościelnej w bezpłatne użytkowanie dwa budynki, potrzebne jej do sprawowania funkcji liturgicznych w katedrze - Stare Probostwo i Dom Mladoty. Stare Probostwo jest już siedzibą kapituły metropolitalnej, ale musiała ona dotąd płacić czynsz z tego tytułu. Podlegająca urzędowi prezydenta administracja zamkowa będzie teraz ponosić wszelkie koszty, związane z utrzymaniem obu budynków, jak też i samej katedry.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Nie mamy o nich żadnych informacji, a wy niczego nie robicie - wykrzykiwały.
Nowe pojawienie się wirusa i stan epidemii ogłoszono w zeszłym tygodniu.
Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów - zwraca uwagę organizacja.