Czeski prezydent Vaclav Klaus i arcybiskup Pragi Dominik Duka podpisali w poniedziałek deklarację o ustaleniu wzajemnych relacji przy troszczeniu się o katedrę św. Wita na Zamku Praskim, co kończy trwający 18 lat spór w tej sprawie.
Dokument powierza najsłynniejszą czeską budowlę sakralną wspólnej pieczy państwa i Kościoła. Wskazuje, że w sytuacji braku prawnego rozwiązania kwestii restytucji własności kościelnej, przymusowo znacjonalizowanej przez władze komunistyczne, jest "słuszne i sprawiedliwe (...) nie kontynuować sądowych sporów o własność Katedry i innych nieruchomości na terenie Zamku Praskiego".
Jak poinformował agencję CTK rzecznik archidiecezji praskiej Alesz Pisztora, kapituła metropolitalna św. Wita wycofa złożoną w maju ubiegłego roku do Trybunału Konstytucyjnego skargę na wcześniejszy wyrok sądowy, przyznający własność katedry państwu.
Zarząd Zamku Praskiego odda stronie kościelnej w bezpłatne użytkowanie dwa budynki, potrzebne jej do sprawowania funkcji liturgicznych w katedrze - Stare Probostwo i Dom Mladoty. Stare Probostwo jest już siedzibą kapituły metropolitalnej, ale musiała ona dotąd płacić czynsz z tego tytułu. Podlegająca urzędowi prezydenta administracja zamkowa będzie teraz ponosić wszelkie koszty, związane z utrzymaniem obu budynków, jak też i samej katedry.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.