Reklama

KEP: Ochrona małoletnich jednym z priorytetowych działań Kościoła

Ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła - zapewniło w środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie zamieszczonym na stronie episkopatu przypomniano dotychczasowe działania Kościoła ws. ochrony dzieci i młodzieży.

Reklama

22 maja w Warszawie odbędzie się zebranie Rady Stałej KEP. Jego głównym tematem będą dalsze działania Kościoła w Polsce w sprawie ochrony nieletnich. Zebranie zwołał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Prymas Polski abp. Wojciech Polak, pytany w Radiu Zet, czym zajmie się Rada, odpowiedział: "Przede wszystkim musimy najpierw jeszcze raz zrobić analizę tego wszystkiego, aktualnej sytuacji i pokazać, jakie kroki będziemy podejmować".

W opublikowanym w środę komunikacie biuro prasowe KEP zapewniło, że "ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła".

Wskazano, że przykładem takich działań jest wypracowanie systemu ochrony nieletnich i "Wytyczne" Konferencji Episkopatu Polski, "które są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo polskie". W każdej diecezji biskupi powołali delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Od 2013 r. działa Centrum Ochrony Dziecka, które przeszkoliło dotąd około 2 tys. osób. Nad jego pracami czuwa koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży o. Adam Żak, SJ.

Jeszcze przed okólnikiem z Kongregacji Nauki Wiary, w czerwcu 2009 r., Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18 lat.

Przypomniano, że w dokumencie z 9 października 2013 r. biskupi polscy oświadczyli: "Z całą mocą podkreślamy - nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce - tak duchowni, jak i świeccy katolicy".

Biskupi zaapelowali wówczas o reagowanie na krzywdę dzieci i szeroką prewencję. Przeprosili też za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Prosili o szerokie spojrzenie na problem pedofilii, podkreślając, że ochrony i poczucia bezpieczeństwa potrzebują wszystkie dzieci, we wszystkich środowiskach.

W 2014 r. KEP przyjęła "Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia". Zostały one zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 2015 r. W 2017 r. zostały zaktualizowane tak, aby odpowiadały zmianom w prawie polskim.

W komunikacie dodano, że 3 marca 2017 r. w polskich diecezjach był dniem modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii. Już wcześniej, w 2014 r. w Krakowie, odbyła się ogólnopolska liturgia pokutna za grzech pedofilii.

Biuro prasowe KEP przypomniało m.in. dokumenty Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski oraz wypowiedzi papieży Franciszka i Benedykta XVI na temat nadużyć seksualnych dokonanych przez księży.

W sobotę miał premierę dwugodzinny dokument Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Środa
dzień
7°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama