Chemia wszechświata to temat tegorocznej letniej szkoły astrofizyki dla młodych astronomów, zorganizowanej przez Papieskie Obserwatorium Astronomiczne. Rozpoczęło się ona 30 maja i potrwa do 25 czerwca.
Do udziału w zajęciach zostało zaproszonych 27 absolwentów tego kierunku studiów z 24 krajów. W większości są to przedstawiciele krajów rozwijających się. Nie brakuje też młodych geniuszy z USA, Niemiec czy Szwecji. Na zajęciach teoretycznych będzie mowa o procesach fizycznych w ewolucji wszechświata oraz o chemii galaktyk, gwiazdozbiorów, gwiazd, obłoków molekularnych, planet i komet. Studenci będą też sami opracowywać modele ewolucyjne chemii wszechświata.
Letnie szkoły dla młodych astronomów odbywają się co dwa lata od 1986 r. w papieskiej rezydencji w Castelgandolfo. Jak podaje komunikat prasowy obserwatorium, mają pomóc młodym astronomom na progu ich zawodowej kariery. Służą też zawieraniu profesjonalnych przyjaźni oraz wspieraniu międzynarodowej współpracy. Ponadto stanowią one wymowne świadectwo dialogu wiary z nauką – czytamy w oświadczeniu organizatorów.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
"Jesteśmy w kontakcie z dostawcą usług w celu rozwiązania problemu" .
Opinia rzecznika TSUE w związku z pytanie sądu o status sędzi wybranej przez KRS po 2018 r.
Lider zwycięskich liberałów zapowiada współpracę z partnerami innymi niż USA.