Samorządowe Przedszkole nr 41 w Krakowie otrzymało imię Zbigniewa Wodeckiego. To pierwsze w Polsce przedszkole, którego patronem został ten znany piosenkarz i kompozytor.
Córka artysty Katarzyna Wodecka-Stubbs zapowiedziała, że fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego będzie wspierać instytucje przypominające osobę piosenkarza w tak ciepły sposób, jak przedszkole. - Myślę, że tata byłby ogromnie szczęśliwy z takiej formy upamiętnienia - powiedziała.
Dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 41 w Krakowie Małgorzata Opryszek podkreśliła, że wyboru patrona pracownicy placówki dokonali jednogłośnie, a rodzice przychylili się do takiej decyzji.
- Wodecki jest postacią wyjątkową. Był wielkim artystą, człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, o wielkim sercu, a jednocześnie bardzo skromnym. To też człowiek pracowity. Chcielibyśmy, aby był dla nas przewodnikiem - mówiła dyrektor przedszkola. Oceniła, że postać artysty budzi pozytywne skojarzenia. - Nasze przedszkole stawia również na rozwój talentów - mamy zespół taneczny, muzyczny, kółko plastyczne, teatralne - dodała.
Przy okazji nadania imienia niedaleko wejścia głównego do przedszkola odsłonięto obraz autorstwa Krzysztofa Samborskiego, ojca jednego z przedszkolaków. Malowidło przedstawia Zbigniewa Wodeckiego w czarno-białych barwach, a za nim kolorowy tłum radosnych dzieci.
Samorządowe Przedszkole nr 41 w Krakowie mieści się przy ul. Babińskiego, od 2017 r. Uczęszcza do niego 200 dzieci - po 25 w ośmiu oddziałach.
W Polsce działają dwie szkoły podstawowe im. Z. Wodeckiego - w Piorunce (gmina Krynica-Zdrój) oraz w Węgrowie (gmina Grudziądz).
Zbigniew Wodecki, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, zmarł 22 maja 2017 r. Miał 67 lat.
Artysta od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista. Autor i wykonawca takich przebojów, jak "Zacznij od Bacha", "Chałupy", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Opowiadaj mi tak"; znany z wykonania piosenki o "Pszczółce Mai". Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko, Ewa Bem.
W 2013 r. w ramach OFF Festivalu Zbigniew Wodecki wraz z alternatywnym zespołem Mitch & Mitch powrócił do materiału ze swojej płyty z 1976 r., wykonując go w nowym składzie i aranżacjach. W 2015 roku wydana została płyta "1976: A Space Odyssey", która szybko uzyskała status platynowej płyty. W 2016 r. Zbigniew Wodecki z muzykami Mitch & Mitch Orchestra & Choir zdobyli za tę płytę Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii album roku pop. Sam Wodecki otrzymał także statuetkę w kategorii utwór roku za piosenkę "Rzuć to wszystko, co złe" z tej płyty.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.