Ćwiąkalski: Na ujawnienie stenogramów musiała być zgoda premierów

W opinii b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego na ujawnienie stenogramów z czarnych skrzynek musiała być zgoda wyrażona na najwyższych szczeblach, tj. premierów Rosji i Polski. Kopie tych nagrań na pewno przyspieszą polskie śledztwo - uważa.

"Konwencja chicagowska generalnie nie dopuszcza ujawniania rozmów między pilotami. Te materiały mogą być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prowadzonego postępowania przez komisję badania wypadków lotniczych. Są tam jednak pewne wyjątki: to ujawnienie może się odbyć za zgodą strony prowadzącej postępowanie, w tym przypadku jest to strona rosyjska; nie powinny być ujawniane dane intymne. Natomiast nie znamy wielu szczegółów związanych z ujawnieniem tych kopii" - powiedział PAP Ćwiąkalski.

"Można traktować to opublikowanie w ten sposób, że na czele polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (Lotnictwa Państwowego) stoi minister SWiA, ale nad ministrem jest premier. Podobnie jest po stronie rosyjskiej - szefuje pani (Tatiana) Anodina, ale nad nią jest premier, ponieważ są to komisje rządowe. W związku z tym ostatecznie premierzy podjęli taką decyzję, w drodze wyjątku, że można ujawnić. Nie mamy wszystkich informacji, więc można tylko domniemywać, że takie jest uzasadnienie prawne" - powiedział b. minister sprawiedliwości.

"Nie znamy przede wszystkim tego memorandum ani faktycznego przebiegu rozmów, ale na pewno, moim zdaniem, to ujawnienie odbywa się za przyzwoleniem strony rosyjskiej" - podkreślił.

Zdaniem Zbigniewa Ćwiąkalskiego, kopie nagrań będą "pełnoprawnym materiałem dowodowym dla polskiego śledztwa, dlatego, że zostały przegrane z oryginału, który był zaplombowany w obecności polskich prokuratorów, tak samo jak odplombowany i skopiowany".

Były minister sprawiedliwości podkreślił, że kopie nagrań mogą znacznie przyspieszyć polskie postępowanie. "Postępowanie rosyjskie nie zostało zakończone, ono może trwać nawet dwa lata i dłużej, dopiero później te materiały zostałyby przekazane Polsce. Dlatego przekazanie kopii oznacza zdecydowane przyspieszenie postępowania polskiego i częściową realizację wniosku o udzielenie pomocy prawnej" - stwierdził.

Ćwiąkalski dodał, że jego zdaniem strona polska zechce później w toku śledztwa zweryfikować te materiały z materiałami sporządzonymi przez stronę rosyjską i podjąć się ustalenia, do kogo należały niezidentyfikowane głosy.

"Pragnę przy tym przypomnieć, że komisja badania wypadków lotniczych nie ustala winy indywidualnych osób. Ona ustala przyczynę. Winę ustala prokuratura i formułuje zarzuty. Gdyby uznano, że winni są piloci, śledztwo zostałoby umorzone" - powiedział Ćwiąkalski.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »