IMGW: Ostrzeżenia przed upałami dla pięciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem, które obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie (z wyłączeniem powiatów: puckiego, gdańskiego oraz gdyńskiego), kujawsko-pomorskie, lubuskie i zachodnie powiaty wielkopolskiego.

Ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia przed upałami obejmują całe woj. lubuskie, pomorskie (z wyłączeniem powiatów: puckiego, gdańskiego oraz gdyńskiego), zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz zachodnie powiaty Wielkopolski. Temperatura może się tam wahać od 29 st. do 32 st. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 st. do 18 st.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Według orientacyjnych prognoz zagrożeń IMGW jeszcze w środę może wydać ostrzeżenia przed burzami z gradem, które mogą występować głównie w środkowej i wschodniej Polsce.

Dyżurny synoptyk IMGW Michał Ogrodnik wyjaśnił PAP, że obecna pogoda, czyli wysokie temperatury na zachodzie kraju i burze głównie we wschodniej części kraju, utrzyma się do czwartku. W czwartek wieczorem od zachodu nasunie się strefa frontu, która przyniesie ochłodzenie na zachodzie kraju. Na wschód i do centrum ochłodzenie dojdzie w niedzielę. Z nasuwaniem się strefy związane będą przelotne deszcze i burze.

W środę najwyższych temperatur synoptycy spodziewają się na zachodzie Polski. Na tym obszarze obowiązują ostrzeżenia 1 stopnia. Wtedy możliwe jest także wydanie alertów dla centralnej i wschodniej Polski ze względu na spodziewane burze.

Przewidywane na niedzielę przejściowe ochłodzenie w Polsce przynieść ma temperaturę osiągającą ok. 20 stopni. Według długoterminowych prognoz od poniedziałku nastąpi powrót upałów, a termometry będą wskazywać 30-32 stop. na zachodzie i 26-27 stopni na wschodzie kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  5°C Poniedziałek
  dzień
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »