Archeolodzy odnaleźli grobowiec wysokiego dostojnika z czasów XIX Dynastii władców panujących w Górnym i Dolnym Egipcie w latach 1292-1186 r. p.n.e. Lokalizacja budowli pozostawała nieznana od 125 lat - informuje serwis internetowy Heritage Key.
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący wykopaliska w Sakkarze, 30 kilometrów od Kairu, na cmentarzu najwyższych urzędników z czasów XIX Dynastii. Stanowisko archeologiczne jest położone na południe od piramidy faraona Unasa - ostatniego władcy z V Dynastii, panującego w latach 2375-2345 p.n.e.
Kierująca pracami dr Ola El-Egezi z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Kairskiego poinformowała, że odnaleziony grobowiec należy do Ptahmesa, wysokiego urzędnika z czasów panowania faraona Setiego I oraz jego syna Ramzesa II Wielkiego. Dostojnik pełnił rozmaite funkcje, w tym: królewskiego pisarza, zarządcy Memfis oraz nadzorcy świątyni Ptaha w tym mieście.
Według dr Zahi Hawassa, Sekretarza Generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, duży grobowiec Ptahmesa ma 70 metrów długości, konstrukcję podobną do świątyni i liczne wewnętrzne komory.
Archeolodzy odkryli rozmaite stele - kamienne tablice z inskrypcjami i płaskorzeźbami - w tym z wizerunkiem Ptahmesa. Jedna z nich przedstawia postać Ptahmesa i członków jego rodziny stojących przed triadą bóstw tebańskich: Amonem, Mut i Chonsu.
Wśród znalezisk znajdują się fragmenty posągów Ptahmesa i jego małżonki, gliniane naczynia, posążki szabti i amulety.
Grobowiec Ptahmesa był ostatnio otwierany w 1885 roku, a wydobyte z niego wówczas artefakty znajdują się obecnie w muzeach w Holandii, USA, Włoszech oraz Muzeum Egipskim w Kairze. Wkrótce potem lokalizacja grobowca została zapomniana, a piasek pustyni ponownie przykrył budowlę.
Jak poinformował dr Heba Mustafa, członek zespołu archeologów, część ścian budowli uległa zawaleniu. Prawdopodobnie uszkodzenia powstały podczas prac wykonywanych przy grobowcu przez XIX-wiecznych badaczy.
Główny szyb wiodący do komory grobowej, sama komora oraz sarkofag Ptahmesa nie zostały jeszcze odnalezione, a ich odkrycie jest celem dalszych prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.