Reklama

ME-2012: Stan przygotowania stadionów

Za dwa lata od poniedziałku rozpoczną się polsko-ukraińskie mistrzostwa. Jaki jest stan przygotowania stadionów w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku?

Reklama

Warszawa

Stadion Narodowy w Warszawie, główna arena polskiej części turnieju piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku, pomimo kłopotów wywołanych ostrą zimą będzie oddany do użytku zgodnie z planem, w czerwcu 2011 roku - zapewnia Narodowe Centrum Sportu (NCS).

Obiekt, obliczony na przyjęcie 55 tysięcy widzów, stanie się sportową wizytówką stolicy. Podczas Euro 2012 ma się tu odbyć mecz otwarcia mistrzostw, jeden ćwierćfinał i jeden z półfinałów. W przyszłości oficjalne mecze rozgrywać będzie na nim reprezentacja Polski.

Bardzo trudne warunki atmosferyczne podczas ostatniej zimy utrudniły montaż konstrukcji stalowej stadionu i w efekcie termin zakończenia tego etapu prac przesunięty został o miesiąc, z czerwca na lipiec tego roku.

"Uwzględniając ekspertyzy (m.in. opinię Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa - PAP) zaakceptowaliśmy przesunięcie terminu ukończenia konstrukcji stalowej. Jednocześnie oczekujemy pełnej mobilizacji wykonawcy i projektantów oraz zintensyfikowania innych prac" - podkreślił prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler.

"Kolejny okres zimowy, niezależnie od pogody, nie powinien stanowić zagrożenia, ponieważ wszystkie pomieszczenia będą zamknięte i ogrzewane" - dodała rzecznik NCS Daria Kulińska. Jak poinformowała PAP, za sukces uznać trzeba dotychczasowe tempo budowy - konstrukcja żelbetowa osiągnęła już docelową wysokość, z wyprzedzeniem. Dzięki zastosowaniu tzw. metody ślizgowej wykonane zostały m.in. prace przy klatkach schodowych.

Aktualnie na terenie budowy Stadionu Narodowego trwają końcowe prace przy konstrukcji żelbetowej niecki. Zmontowano także 22 słupy i 18 elementów tzw. pierścienia ściskanego głównej konstrukcji stalowej, na którą składają się łącznie 72 słupy i 72 elementy pierścienia. Wszystkie elementy potrzebne do wykonania głównej konstrukcji stalowej są już na terenie budowy. W zakładach Cimolai we Włoszech wykonywane są ostatnie elementy konstrukcji czyli zastrzały i odciągi, które będą montowane po zakończeniu głównej konstrukcji stalowej. W innej włoskiej fabryce, w Redaelli, powstają liny stalowe dachu.

Równocześnie trwa montaż prefabrykatów trybun. Na pierścieniu dolnym i górnym zaawansowanie montażu zbliża się do 40 procent, a w krajowych zakładach produkujących prefabrykaty gotowe jest już ponad 90 procent potrzebnych elementów.

Montowane są prefabrykaty schodów kaskadowych, które zapewnią dostęp widzów na górny poziom trybun. W kondygnacjach podziemnych trwają roboty wykończeniowe oraz prace przy instalacjach sanitarnych, mechanicznych i elektrycznych.

Przesunięcie zakończenia prac przy konstrukcji stalowej nie wpłynęło na inne kluczowe dla całej inwestycji terminy. W listopadzie 2011 roku ma być uruchomiona instalacja centralnego ogrzewania, a w styczniu 2011 roku nastąpi rozpięcie konstrukcji linowej dachu.

Stadion Narodowy w Warszawie (55 tys. miejsc, koszt 1,915 mld złotych) jest jednym z czterech obiektów, które gościć mają mecze EURO 2012. Pozostałe powstają w Gdańsku (630 mln, 44 tys.), Poznaniu (537 mln zł, 42 tys) i Wrocławiu (853 mln, 40 tys).

Poznań

Ponad 800 osób pracuje obecnie na poznańskim stadionie, który już wkrótce zostanie oddany do użytku. Prezes spółki Euro Poznań 2012 Ryszard Dembiński zapewnia, że pierwsze mecze na ponad 40-tysięcznym obiekcie rozegrane zostaną już we wrześniu tego roku.

Poznański stadion będzie pierwszą z polskich aren Euro 2012 oddaną do użytku. Zakończyły się najważniejsze prace związane budową nowych trybun i stalową konstrukcja zadaszenia. Trwa montaż krzesełek, zakładana jest membrana dachowa. Według Dembińskiego większość prac powinna zakończyć się do końca miesiąca.

"Obecnie stadion jest zadaszony w 50 procentach. Jeśli warunki atmosferyczne nie staną na przeszkodzie, do końca czerwca powinniśmy zakończyć montaż membrany. Zakładamy, że montaż krzesełek na pierwszej i trzeciej trybunie również zakończy się do końca miesiąca" - powiedział Dembiński.

Trwa również montaż nowego oświetlenia, które usytuowane jest na konstrukcji zadaszenia. Prowadzone są też prace wykończeniowe wewnątrz obiektu.

Według harmonogramu wszystkie prace budowlane powinny zakończyć się do 30 czerwca. Wykonawca ma jednak kilka tygodni opóźnienia. Główną przyczyną poślizgu są niesprzyjające warunki atmosferyczne - długa, mroźna zima i deszczowa wiosna. Zdaniem Dembińskiego niewielkie opóźnienie nie powinno wpłynąć na termin oddania całego obiektu do użytku.

"Jeszcze w czerwcu powinny zacząć się odbiory techniczne. Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie stadionu powinno nastąpić w połowie września i jest to naprawdę realny termin" - zapewnił szef spółki Euro Poznań 2012.

Do tego czasu mecze piłkarzy Lecha na modernizowanym obiekcie będzie mogło oglądać najwyżej 13,5 tysiąca kibiców.

Na stadionie pracuje coraz więcej osób. "W pierwszym kwartale było ok. 400 robotników. Dzisiaj jest ich dwa razy więcej. Do prac wykończeniowych potrzeba więcej rąk" - wyjaśnił Dembiński.

Spółka Euro Poznań 2012 przed tygodniem ogłosiła przetarg mający na celu wybór wykonawcy, który przygotuje i zrealizuje wizerunkową kampanię reklamową Poznania w kontekście przygotowań do turnieju Euro 2012. Ma ona być skoncentrowana wokół otwarcia Stadionu Miejskiego. Nie ma jeszcze oficjalnej daty otwarcia obiektu, nie wiadomo też kto rozegra pierwszy mecz. Na 17 listopada zaplanowano tu towarzyskie spotkanie polskiej reprezentacji z Holandią lub Rosją.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Czwartek
noc
3°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama