Nagrodzeniem programów niemieckich, holenderskich i irlandzkich zakończył się w Berlinie 17. Europejski Festiwal Telewizyjnych Audycji Religijnych.
Pierwszą nagrodę otrzymał reportaż „Moi rodzice” niemieckiego reżysera Benedykta Fischera. Film emitowany przez telewizję ARD opowiada o synu, opiekującym się starymi i schorowanymi rodzicami.
Drugą nagrodę otrzymał rodzinny program emitowany w telewizji holenderskiej “Królestwo Patricka”, a trzecią – irlandzka telewizja RTE za reportaż „Dom mego ojca” podejmujący tematykę wykorzystywania seksualnego.
W czterodniowym festiwalu uczestniczyło 95. producentów z 18 krajów europejskich. Omawiali oni m.in. podstawowe wartości, jakimi powinni się w przyszłości kierować programy telewizyjne o tematyce religijnej.
Naczelny redaktor państwowej telewizji niemieckiej ZDF, Peter Frey podkreślił, że nie wolno rezygnować z religii w telewizji. Religia jest nieodłączną wartością człowieka i dlatego musi być trwałym elementem programów telewizyjnych. Również kierownik redakcji religijnej w brytyjskim koncernie BBC, Aaqil Achmed jest przekonany, że tematyka religijna w telewizji ma przed sobą dobrą przyszłość. Musi jednak mieć „lepszy marketing i konsekwentnie odpowiadać na zainteresowania widzów”.
Sekretarz Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, ks. Paul Tighe, zachęcił odpowiedzialnych za programy telewizyjne do poszukiwania nowych sposobów przekazywania treści religijnych w dobie digitalizacji. Radził, aby unikać dużych materiałów, zawierających nadmierną ilość tekstu. „Zmiana nawyków telewidzów wymaga krótszych produkcji, o przewadze obrazu nad materiałem słownym’ - podkreślił watykański delegat.
Europejski Festiwal Telewizyjnych Audycji Religijnych organizują wspólnie Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej SIGNIS oraz Światowe Stowarzyszenie Komunikacji Chrześcijańskiej WACC wspólnie z drugim programem telewizji niemieckiej ZDF.
Festiwal odbywa się, co trzy lata, w różnych miastach Europy. Impreza skierowana jest do redaktorów, producentów i osób odpowiedzialnych za programy religijne tak nadawców publicznych, jak i prywatnych stacji telewizyjnych. W 2004 r. gospodarzem festiwalu była Telewizja Polska.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.