Berlin: Programy religijne nagrodzone

Nagrodzeniem programów niemieckich, holenderskich i irlandzkich zakończył się w Berlinie 17. Europejski Festiwal Telewizyjnych Audycji Religijnych.

Pierwszą nagrodę otrzymał reportaż „Moi rodzice” niemieckiego reżysera Benedykta Fischera. Film emitowany przez telewizję ARD opowiada o synu, opiekującym się starymi i schorowanymi rodzicami.
Drugą nagrodę otrzymał rodzinny program emitowany w telewizji holenderskiej “Królestwo Patricka”, a trzecią – irlandzka telewizja RTE za reportaż „Dom mego ojca” podejmujący tematykę wykorzystywania seksualnego.

W czterodniowym festiwalu uczestniczyło 95. producentów z 18 krajów europejskich. Omawiali oni m.in. podstawowe wartości, jakimi powinni się w przyszłości kierować programy telewizyjne o tematyce religijnej.

Naczelny redaktor państwowej telewizji niemieckiej ZDF, Peter Frey podkreślił, że nie wolno rezygnować z religii w telewizji. Religia jest nieodłączną wartością człowieka i dlatego musi być trwałym elementem programów telewizyjnych. Również kierownik redakcji religijnej w brytyjskim koncernie BBC, Aaqil Achmed jest przekonany, że tematyka religijna w telewizji ma przed sobą dobrą przyszłość. Musi jednak mieć „lepszy marketing i konsekwentnie odpowiadać na zainteresowania widzów”.

Sekretarz Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, ks. Paul Tighe, zachęcił odpowiedzialnych za programy telewizyjne do poszukiwania nowych sposobów przekazywania treści religijnych w dobie digitalizacji. Radził, aby unikać dużych materiałów, zawierających nadmierną ilość tekstu. „Zmiana nawyków telewidzów wymaga krótszych produkcji, o przewadze obrazu nad materiałem słownym’ - podkreślił watykański delegat.

Europejski Festiwal Telewizyjnych Audycji Religijnych organizują wspólnie Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej SIGNIS oraz Światowe Stowarzyszenie Komunikacji Chrześcijańskiej WACC wspólnie z drugim programem telewizji niemieckiej ZDF.

Festiwal odbywa się, co trzy lata, w różnych miastach Europy. Impreza skierowana jest do redaktorów, producentów i osób odpowiedzialnych za programy religijne tak nadawców publicznych, jak i prywatnych stacji telewizyjnych. W 2004 r. gospodarzem festiwalu była Telewizja Polska.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »