Jan Mela: Samoakceptacja źródłem miłości bliźniego

Dziś w Krzydlinie Małej zakończyły się Klaretyńskie Dni Młodych. Jednym z ostatnich gości był Janek Mela, niepełnosprawny podróżnik i mówca motywacyjny oraz założyciel Fundacji "Poza horyzonty".

Janek dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z odkrywaniem siebie na nowo i przekraczaniem własnych ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Jako 13-latek, w wyniku porażenia prądem, stracił część lewej nogi i prawej ręki. Gość Klaretyńskich Dni Młodych podkreślał, że czymś, co ma wpływ na optymistyczne podejście do życia, jest samoakceptacja. Zwrócił uwagę, że wynika to z przykazania miłości, które mówi o miłowaniu bliźnich, ale ma się ono wzorować na miłości samego siebie. - Pan Bóg nas stworzył na swój obraz. Trudno w to uwierzyć, ale tak jest - przekonywał.

Klaretyńskie Dni Młodych 2019 - fotopodsumowanie

WIARA.PL DODANE 26.06.2019

Klaretyńskie Dni Młodych 2019 - fotopodsumowanie

​Czterodniowe spotkanie w Krzydlinie Małej zgromadziło ponad 150 osób. Nie zabrakło ciekawych gości i niezwykłych opowieści.

więcej »

Następnie przyznał, że dopiero gdy zaakceptował nowego siebie bez ręki i nogi, mógł rozwinąć skrzydła i czerpać z życia, ile się da. Zaznaczył również, że to wcale nie oznacza, iż nie ma gorszych dni i chwil zwątpienia, ale we wszystkim pomagają mu wiara i oddanie całego siebie i swojego życia Bogu. - Dziękuję Mu za wszystko, również za wypadek, który miałem - dodał. Tłumaczył też, że warto porównywać się z tymi, którzy mają gorzej i mniej, lecz nie po to, by dowartościować siebie, ale by motywować się tymi, którzy mają trudniej, a starają się żyć na maksa.

Janek mówił młodzieży również o swojej fundacji. Zaznaczył, że powstała po to, by pomagać ludziom, który z znaleźli się w podobnej sytuacji jak on i potrzebują protezy kończyn. Zwrócił uwagę, że koszty jej zakupu i dopasowania są bardzo wysokie i często nieosiągalne. Mówił o swoim przypadku, że gdyby nie pomoc ludzi z zewnątrz, jego rodziców nie byłoby stać na wydanie ponad 30 tys. zł na jego nową nogę. Przyznał jednak, że największym problemem jego podopiecznych nie jest brak nogi czy ręki, a psychika. - Nic nie da, że komuś damy nową kończynę. Ważne jest, co taka osoba dalej z nią zrobi - zaznaczył i podkreślił, że chodzi o życiową aktywność.

J. Mela dzielił się również osobistą historią relacji z ojcem. Opowiadał, że przez lata nie mieli w zasadzie ze sobą kontaktu, a ich rozmowy kończyły się awanturami. - Nienawidziliśmy się, a przynajmniej ja go nienawidziłem... - mówił. Wszystko jednak zmieniło się, gdy w złości tata powiedział Jankowi historię swojego życia - o przemocy w rodzinnym domu, o ćpaniu. - Wtedy zrozumiałem, że źródłem wszelkiej agresji nie jest zło wcielone, ale strach - wyznał. Janek jest przekonany, że uzdrowienie relacji było możliwe tylko dzięki Bożej mocy.

Na zakończenie spotkania młodzież mogła zadawać gościowi pytania.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy, którą przeprowadziliśmy z J. Melą:

cz. 1

cz. 2

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  3°C Poniedziałek
  dzień
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »