XV Oświęcimskie Medytacje Dawania Świadectwa odbyły się od 7 do 11 czerwca na terenie byłego niemieckiego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Przedsięwzięcie jest międzynarodowym i międzywyznaniowym spotkaniem organizowanym przez Polską Wspólnotę Pokoju oraz Peacemaker Institute w Boulder w amerykańskim stanie Kolorado. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło około 160 osób z całego świata.
Inicjatorem Medytacji jest amerykański mistrz zen i aktywista społeczny Roshi Bernie Glassman. W rozmowie z KAI amerykański działacz podkreślił, że tematem tegorocznego spotkania była kwestia, jak różnordodność doświadczeń kulturowych i religijnych może nas kształtować jako wspólnotę.
„Od samego początku sprowadzamy tu ludzi z wielu krajów, wielu religii. To międzynarodowe medytacje. Są też ludzie - dzieci oficerów SS, dzieci tych, którzy przeżyli obóz. Mamy tu więc różnych ludzi. To rodzaj leczenia. Ludzie mają różne opinie, my tworzymy dla nich przestrzeń, by usłyszeli różne historie i głosy po to, by razem współpracowali” – wyjaśnia Glassman.
Spotkania polegają na spędzaniu większości dnia na terenie byłego obozu Birkenau – na obozowej rampie lub w barakach. Uczestnicy medytowali w ciszy, modląc się i uczestnicząc w ceremoniach religijnych prowadzonych przez duchownych chrześcijańskich, żydowskich, buddyjskich i muzułmańskich.
Codziennie rano uczestnicy wydarzenia spotykali się w małych, kilkuosobowych grupach, aby dzielić się przeżyciami, wieczorem robiono to szerszym gronie.
Jak podkreślają organizatorzy, Medytacje Dawania Świadectwa to „bardzo intensywne doświadczenie, trudne, ale oczyszczające jak katharsis”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.