Podlaska policja publikuje w niedzielę wizerunki i prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości i znalezieniu osób podejrzanych o zajścia podczas sobotniego Marszu Równości, który przeszedł ulicami Białegostoku. Dotąd policja zatrzymała 25 osób.
Do sobotnich wydarzeń odniosła się również szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która na Twitterze napisała, że nie było przyzwolenia na chuligańskie zachowania, a każda osoba dopuszczająca się łamania prawa musi liczyć się z konsekwencjami. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził nadzieję w mediach społecznościowych, że policja przy wsparciu MSWiA szybko zidentyfikuje sprawców ataku. B. premier Donald Tusk odnosząc się do zajść podczas białostockiego marszu napisał w niedzielę na Twitterze, że wszyscy Polacy, niezależnie od poglądów muszą powiedzieć: "dość przemocy!". Potępienia zachowań i wyciągnięcia konsekwencji od osób, które zaatakowały uczestników marszu domaga się od rządzących i podległych mu służb prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Do tych zdarzeń odniósł się także rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, który w przesłanej w niedzielę PAP informacji napisał, iż przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Podkreśliła, że trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku podczas Marszu Równości.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który jako alternatywę dla Marszu Równości, zorganizował w sobotę Piknik Rodzinny, zarzuca na Twitterze prezydentowi miasta Tadeuszowi Truskolaskiemu, że zezwalając na ten marsz, wzniecił emocje "na niespotykaną skalę". Truskolaski odpowiadając Kosickiemu na Twitterze napisał, że w poniedziałek marszałek będzie "miał prawdziwy powód do wstydu i nie tylko". W sobotę Truskolaski - jak informował urząd miasta - na bieżąco monitorował wraz z przedstawicielami służb sytuację zgromadzeń z centrum zarządzania kryzysowego.
W reakcji na sobotnie zajścia w Białymstoku swój "Marsz przeciw przemocy" planuje na najbliższą sobotę w Białymstoku Lewica Razem, SLD i Wiosna, co ogłosili liderzy tych partii w niedzielę na konferencji prasowej przed Sejmem.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.