W dniach 18-27 czerwca w Grand Rapids w amerykańskim stanie Michigan obradować będzie Jednocząca Rada Generalna, podczas której powstanie Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych, która będzie liczyć 227 Kościołów, reprezentujących ok. 80 mln wiernych w 108 krajach.
Bliskie już powołanie do życia nowej organizacji „będzie historyczną chwilą dla Kościołów rodziny reformowanej i dla Kościoła Chrystusowego na całym świecie” – stwierdził w specjalnym oświadczeniu sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) dr Olav Fykse Tveit. Wyraził przekonanie, że „jest to nowy wyraz widzialnej jedności Kościoła Bożego i stanowi zarówno dar Boży, jak i znak nadziei”. „Ufam, że umocni to wkład Kościołów reformowanych do jedności, pokoju i sprawiedliwości” – dodał na zakończenie norweski pastor luterański. Podczas obrad Światowy Alians Kościołów Reformowanych (WARC) połączy się z Ekumeniczną Radą Reformowaną (REC) tworząc Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych.
Obie organizacje założycielskie odwołują się do odmiennych, a zarazem wzajemnie uzupełniających się tradycji. Opierają się na dorobku Reformacji i na Biblii, ale REC kładzie większy nacisk na rozwój duchowy wiernych i na wierność „Wyznaniom” (deklaracjom wiary) Kościoła, podczas gdy Alians jest znany bardziej z wypowiedzi w takich sprawach jak sprawiedliwość rasowa i płciowa, ochrona środowiska oraz ustanowienie sprawiedliwego i równego światowego ładu gospodarczego.
Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych podczas obrad skupi się na sprawach związanych z jednością kościelną i z programami społecznymi.
O rozpoczęciu procesu jednoczenia się dwóch światowych organizacji ewangelików reformowanych, prezbiterian i kongregacjonalistów (wszystkie te nurty skupia WARC) poinformowano oficjalnie po raz pierwszy na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Aliansu w Trynidadzie i Tobago w październiku 2007. Odbyło się następnie kilka zebrań Wspólnej Grupy Roboczej WARC i REC, a Kościoły członkowskie obu organizacji mogły nadsyłać do 20 stycznia br. Uwagi i propozycje w sprawie przyszłego połączenia. Na swym ostatnim posiedzeniu Grupa zebrała się w dniach 1-4 lutego br.
Na początku 2008 Alians liczył 214 Kościołów, liczących łącznie ponad 75 mln wiernych, w 107 krajach, Rada natomiast – 39 Kościołów z 12 mln członków w 25 krajach, z tym że 27 tych Kościołów należy również do WARC.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.