Pomoc żywnościowa, zakup leków i środków medycznych, wsparcie dla uchodźców – między innymi na takie cele przeznaczony zostanie ponad milion dolarów, który episkopat Włoch przekaże do Sudanu Południowego.
Program ten, rozłożony na trzy lata, będzie koordynowany przez Caritas i będzie wsparciem w odbudowie tego afrykańskiego kraju po wojnie domowej.
Celem nadrzędnym programu jest promowanie pokoju w regionie, który jeszcze niedawno przeżywał dramat wojny. „W ósmą rocznicę niepodległości Sudanu dołączamy do apelu Papieża Franciszka, który wzywał do podjęcie wszelkich możliwych wysiłków w celu osiągnięcia pokoju. Jesteśmy zdania, że jest on nie do osiągnięcia tak długo, jak długo kraj ten będzie borykał się z biedą, niedoborami żywności i leków” – mówi Nicoletta Sabbetti, koordynator Caritas we Włoszech na region Afryki Wschodniej.
Z pieniędzy episkopatu Włoch zostaną także sfinansowane tymczasowe schronienia dla osób, które powracają do swoich zniszczonych po wojnie domów. „Chcemy pomóc im stanąć na nogi w pierwszym, najtrudniejszym okresie, zamierzamy rozpocząć dystrybucję nasion siewnych, zakupić narzędzia rolnicze i zapewnić wsparcie społeczno-ekonomiczne” – informuje koordynator Caritas.
Fundusze zostaną również wykorzystane na zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej i służb ratunkowych mieszkańcom i osobom przesiedlonym w diecezjach Malakal, Rumbek i Yei we współpracy z organizacją „Lekarze z Afryką”. Program ma na celu także restaurację placówek opieki zdrowotnej oraz opracowanie systemu ostrzegania o zagrożeniach zdrowotnych i żywieniowych.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.