Hierarcha wskazał między innymi na ignorowanie deklaracji złożonej przy powstawaniu Pakistanu.
Kard. Joseph Coutts upomniał się o pełnię praw obywatelskich dla chrześcijan Pakistanu. Podkreślił, że nie powinni być traktowani jako gorsza mniejszość, ale równi w prawach i obowiązkach obywatele. Arcybiskup Karaczi mówił o tym podczas obchodzonego w tym kraju Dnia Mniejszości Religijnych.
Kard. Coutts przypomniał, że założyciel pakistańskiego państwa Mohammad Ali Jinnah, w swym historycznym przemówieniu wygłoszonym 11 sierpnia 1947 r., zapewniał, iż osoby wyznające inną religię niż islam będą równoprawnymi obywatelami Pakistanu, z takimi samymi prawami i obowiązkami. Hierarcha wskazał, że ta deklaracja jest totalnie ignorowana. Przypomniał ogromne zaangażowanie chrześcijan w budowanie pokoju, harmonii i dobrobytu ich ojczyzny. Zauważył, że wyznawcy Chrystusa nie są obcymi, czy migrantami, tylko ludźmi, którzy urodzili się i wzrastali w tym kraju jeszcze na wiele wieków przed ogłoszeniem jego niepodległości. „Nie powinno się nas traktować, jako obywateli drugiej kategorii. Powinniśmy być pełnoprawnymi obywatelami 365 dni w roku” – wskazał kard. Coutts.
Hierarcha podziękował nowemu premierowi Pakistanu, którym jest Imran Khan za to, że zdecydowanie sprzeciwił się postulowanym przez fundamentalistów przymusowym nawróceniom na islam i tym samym stanął w obronie chrześcijan i wyznawców hinduizmu. „Wydaje się, że nowy rząd jest świadomy znaczenia mniejszości religijnych dla Pakistanu. To pozytywny znak” – wskazał arcybiskup Karaczi. Zaapelował jednocześnie do władz, by w obliczu narastania islamskiego fundamentalizmu zapewniły bezpieczeństwo przedstawicielom mniejszości religijnych i objęły konieczną ochroną należące do nich miejsca kultu i inne instytucje.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".