Watykan: oświadczenie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów kieruje i koordynuje działalność misyjną Kościoła katolickiego, a dbanie o jej zaplecze finansowe stanowi jedynie część aktywności tej dykasterii. Tak wynika z wydanego 28 czerwca w Watykanie oświadczenia.

Jest ono odpowiedzią na niektóre informacje prasowe związane ze śledztwem toczącym się na temat domniemanego „watykańskiego wątku” włoskiej afery korupcyjnej. Przy tej okazji w mediach padały stwierdzenia o „potężnym, olbrzymim majątku Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, szacowanym na 9 mld euro”. Sprawiało to wrażenie, jak gdyby dykasteria ta zajmowała się głównie operacjami finansowymi i pomnażaniem własnego majątku. Informowano też o postulacie wglądu włoskiej prokuratury w dokumentację kongregacji z czasów, kiedy jej prefektem był kard. Crescenzio Sepe, podejrzany o związek ze sprzedażą po zaniżonej cenie jednej z nieruchomości należącej do watykańskiej instytucji.

W oświadczeniu przypomniano podstawowe obowiązki Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w tym wspieranie formacji duchowieństwa i laikatu w młodych Kościołach lokalnych. Zadanie to misyjna dykasteria wypełnia m.in. na terenie Rzymu, zarządzając Papieskim Uniwersytetem Urbaniańskim oraz kilkoma kolegiami, w których mieszka w sumie ponad 650 studentów z całego świata. Do tego dochodzi pomoc finansowa dla ponad tysiąca kościelnych jednostek administracyjnych na terenach misyjnych, w tym na budowę nowych świątyń, zaplecze duszpasterskie, dzieła edukacyjne, opiekuńcze i ochronę zdrowia w najbiedniejszych regionach świata.

Te wszystkie przedsięwzięcia finansowane są głównie ze zbiórek dokonywanych w Światowy Dzień Misyjny za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych. Drugim źródłem są dochody z gospodarowania majątkiem kongregacji, zgromadzonym dzięki licznym ofiarodawcom i dobroczyńcom. Zarządzanie tym majątkiem może być narażone na błąd wyceny i wahania na międzynarodowym rynku – przyznaje Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów. Zaznacza jednocześnie, że w ostatnim okresie poczyniono wysiłki na rzecz większej rentowności i profesjonalizmu w administrowaniu tymi dobrami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »