Tajniki tańców spiskich, łowickich, Górnego Śląska czy Lachów Sądeckich poznają uczestnicy warsztatów polskich tańców ludowych i narodowych, które rozpoczynają się w czwartek w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie (Śląskie).
"Celem warsztatów jest podniesienie poziomu umiejętności tanecznych wśród młodych artystów, a także integracja środowiska miłośników tańca ludowego i wspólne dążenie do popularyzacji tego tańca" - powiedziała rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła.
To już czwarta edycja warsztatów, a grono uczestników jest - jak co roku - międzynarodowe. Od początku towarzyszy im Zespół "Wieliczka", który przyjeżdża z Francji. Wśród 43 osób, które będą się kształcić w zakresie tańców ludowych i narodowych są także: Włoszka, Holender, Litwinka, oraz dwie przedstawicielki Polonii: z Anglii i USA.
Program obejmuje naukę tańców narodowych oraz tańców Lachów Sądeckich, tańce spiskie, łowickie, tańce Górnego Śląska, tańce mieszczan żywieckich oraz kurpiowskie. Uczestnicy będą mieli także zajęcia z elementów tańca klasycznego.
Zajęcia będą się odbywać w salach dydaktycznych Zespołu "Śląsk", w trzech grupach, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania tanecznego. Do dyspozycji uczestników będzie gabinet odnowy biologicznej, przygotowano także projekcje filmowe, m.in. wspomnienia poprzednich edycji warsztatów, czy zarejestrowane koncerty Zespołu "Śląsk".
Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez cenionych pedagogów zespołu "Śląsk" oraz zaproszonych gości. Koordynatorem warsztatów jest działające przy zespole "Śląsk" Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Zakończą się one 9 lipca koncertem finałowym - pokazem umiejętności uczestników.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.