Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas uważa, że potrzebny jest postęp zanim zaczną się bezpośrednie negocjacje pokojowe z Izraelem - poinformowały w czwartek izraelskie media.
W środę szef umiarkowanego Fatahu spotkał się w Ramallah z izraelskimi dziennikarzami.
"Oczekuję odpowiedzi w sprawie granic i bezpieczeństwa, żeby dowiedzieć się, czy rozmawiamy (z premierem Izraela Benjamina Netanjahu) tym samym językiem, ponieważ najlepiej byłoby, żeby tego rodzaju (bezpośrednie) rozmowy nie zakończyły się po 10 minutach" - powiedział Abbas, cytowany przez izraelski dziennik "Jedijot Achronot".
"Jeśli będzie postęp (w tych sprawach), negocjacje bezpośrednie zostaną na nowo podjęte" - dodał.
W maju po 17 miesiącach przerwy wznowiono rozmowy pośrednie, pod auspicjami Stanów Zjednoczonych. Mediatorem jest specjalny wysłannik Białego Domu George Mitchell. W czwartek w ciągu dnia Mitchell, który przebywa aktualnie z wizytą w regionie, ma spotkać się z Abbasem.
Rokowania izraelsko-palestyńskie zostały zawieszone w grudniu 2008 roku, po rozpoczęciu przez Izrael ofensywy w Strefie Gazy.
W środę premier Netanjahu zaprosił palestyńskiego prezydenta na spotkanie do Jerozolimy. Dodał, że jest "gotowy udać się" do Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Zdaniem ekspertów, wiele będzie zależało od tego, czy Izrael zgodzi się wstrzymać budowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz we wschodniej części Jerozolimy, którą Palestyńczycy chcą uczynić stolicą swego przyszłego państwa.
Według opublikowanego w marcu komunikatu kwartetu madryckiego (ONZ, UE, USA i Rosja), porozumienie izraelsko-palestyńskie powinno zakładać zakończenie okupacji terytoriów palestyńskich rozpoczętej przez Izrael w 1967 roku i powstanie niepodległego i demokratycznego państwa palestyńskiego, żyjącego w pokoju i bezpieczeństwie obok Izraela i innych swoich sąsiadów.
Kwartet madrycki już prawie dekadę stara się doprowadzić do osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.