Prezydent Haiti Rene Preval w wywiadzie dla telewizji państwowej w Hawanie określił w sobotę jako "znakomitą" współpracę z Kubą i pomoc, jakiej udziela ona jego krajowi po trzęsieniu ziemi z 12 stycznia tego roku.
Preval odbywa pierwszą podróż zagraniczną po tej katastrofie. Jej trasa prowadzi przez Kubę, Jamajkę i Wenezuelę. Prezydent Haiti wymienił trzy obszary tej współpracy i pomocy: komunikacja lotnicza, służba medyczna i alfabetyzacja ludności.
Kuba, która sąsiaduje z Haiti poprzez Cieśninę Zawietrzną, mającą w najwęższym miejscu 86 km szerokości, zbuduje na Cape Haitien lotnisko, stworzy nowoczesny system kontroli lotów w obszarze powietrznym Haiti, będzie kontynuowała alfabetyzację ludności, która objęła już 165 000 osób, i utrzyma pomoc lekarską dla mieszkańców.
Gdy Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi, pracowało tam ponad 400 kubańskich lekarzy i pielęgniarek. W ciągu miesiąca liczba ta wzrosła do 800.
Na pomoc zdziesiątkowanej ludności Haiti - przypomniał Preval - pospieszyło również z Kuby 200 Haitańczyków i obywateli innych krajów Ameryki Łacińskiej, którzy studiują w Latynoamerykańskiej Szkole Medycyny w Hawanie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.