Abp Jean-Joseph Moussaron, metropolita Albi w południowo-zachodniej Francji w latach 1940-1956, otrzymał pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
W czasie II wojny światowej Żydzi z departamentu Tarn, którego stolicą jest Albi, byli na polecenie arcybiskupa chronieni przez instytucje katolickie.
Medal i dyplom związane z tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata zostały przekazane 4 lipca w merostwie w Albi na ręce abp. Pierre-Marie Carré przez Szmuela Siwana, konsula Izraela w Marsylii.
- Przyznanie tego medalu jest oddaniem sprawiedliwości, choć nagród na ziemi nie można porównać z tymi w niebie - uważa Claude Zenatti, jeden z ocalonych dzięki działaniom abp. Moussarona.
Ks. Pierre Mathieu z archidiecezji Albi tłumaczy tę spóźnioną dekorację hierarchy tym, że uchodził on za zwolennika prohitlerowskiego marszałka Philippe'a Pétaina, choć „nigdy nie kolaborował”. Protestował natomiast głośno przeciwko aresztowaniom Żydów w Paryżu, które zaczęły się w 1942 r. Proponował nawet wydanie „spokojnego i wyważonego, lecz stanowczego” wspólnego oświadczenia biskupów z nieokupowanych terenów Francji, jednak inicjatywa ta nie została podjęta.
Wówczas sam napisał 19 września 1942 r. list do władz, a następnego dnia w kościołach czytany był jego list pasterski w tej sprawie. Zachęcał księży do pomagania Żydom i zalecał przyjmowanie żydowskich uciekinierów z okupowanej Francji w instytucjach kościelnych na terenie archidiecezji, co wiele z nich uczyniło. Sam też przyjmował uciekinierów w pałacu biskupim. 15 czerwca 1944 r. został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do więzienia w Tuluzie, skąd po ośmiu dniach uwolnił go oficer-katolik.
Abp Jean-Joseph Moussaron (1877-1956) jest czwartym francuskim biskupem, który został Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Poprzednio tytuł ten otrzymali: kard. Jules Saliège (1870-1956) z Tuluzy, bp Pierre-Marie Théas (1894-1977) z Montauban i bp Daniel Pézeril (1911-1998) z Paryża. W Polsce Sprawiedliwym został bp Albin Małysiak z Krakowa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.