Choć na Kaukazie Północnym ekstremiści przeprowadzają ataki terrorystyczne, to ich czas mija - oznajmił we wtorek premier Rosji Władimir Putin w Kisłowodsku na konferencji swojej partii Jedna Rosja poświęconej strategii rozwoju Kaukazu Północnego do 2020 roku.
"Ekstremiści jeszcze dokonują ataków terrorystycznych, ale coraz bardziej degenerują się, zmieniając w zwykłe grupy kryminalne. Pod pozorem (celów) politycznych zajmują się rozbojem" - mówił Putin.
Zapewnił przy tym: "Nigdy nie dopuścimy do mieszania się postronnych w nasze sprawy wewnętrzne, do jakichkolwiek zamachów na integralność terytorialną i suwerenność Rosji".
Na konferencji poświęconej rozwojowi społeczno-gospodarczemu okręgu północnokaukaskiego Putin wezwał miejscowe struktury Jednej Rosji i jej zwolenników, by prowadziły dialog z organizacjami społecznymi i grupami zajmującymi się obroną praw człowieka.
"Oczywiście, jest tam wielu ludzi finansowanych z zewnątrz, ale są i tacy, którzy (...) szczerze chcą poprawy" - oznajmił. Dodał, że mieszkańcy powinni zyskać możliwość "wysyłania sygnałów do władz", a "najważniejszym celem politycznym" Jednej Rosji na Kaukazie Północnym powinna być zmiana nastrojów w społeczeństwie.
Putin wspomniał o "znanych problemach" regionu, wśród nich korupcji i niesprzyjającym klimacie dla biznesu oraz chronicznym bezrobociu. Przyznał, że nie udało się zmienić radykalnie charakteru gospodarki regionu. "W Inguszetii bezrobotni to ponad 50 proc. ludności zdolnej do pracy, w Czeczenii - 30 proc." - wskazał premier. W ciągu najbliższych 10 lat należy w regionie stworzyć około 400 tys. nowych miejsc pracy - zaapelował.
Szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że ministerstwo finansów będzie zapewniać gwarancje państwowe do 70 proc. (wobec standardowych 50 proc.) na kredyty przeznaczone na finansowanie projektów w okręgu północnokaukaskim. Stworzony przez państwo fundusz inwestycyjny będzie dokapitalizowany sumą 6 mld dolarów, a środki te będą zarezerwowane na projekty na Kaukazie Północnym - oznajmił Putin.
Tempo budownictwa mieszkaniowego w okręgu północnokaukaskim zwiększyło się dwukrotnie w ciągu ostatnich lat, ale powinno być intensywniejsze - oświadczył premier Rosji. W Dagestanie, Inguszetii i Czeczenii należy stworzyć nowe przedsiębiorstwa produkujące materiały budowlane - zaapelował - a w najbliższym czasie powinna dobiec końca odbudowa stolicy Czeczenii, Groznego, "jako nowoczesnego pięknego miasta".
Na początku roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zdecydował o utworzeniu z republik i regionów Północnego Kaukazu ósmego okręgu federalnego - północnokaukaskiego. W jego skład weszły: Czeczenia, Dagestan, Inguszetia, Kabardo-Bałkaria, Karaczajo-Czerkiesja i Północna Osetia, a także Kraj Stawropolski, gdzie leży Kisłowodsk. Na swojego przedstawiciela w nowym okręgu Miedwiediew wyznaczył Aleksandra Chłoponina, jednocześnie mianowanego na stanowisko wicepremiera.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.