150. rocznicę śmierci błogosławionych męczenników z Damaszku, o. Emanuela Ruiza i jego towarzyszy, uczcili zgromadzeni na kapitule franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Bracia kapitulni dokonali również wyboru nowego zarządu na następne trzylecie.
Podczas uroczystej Eucharystii bracia mniejsi posługujący na Bliskim Wschodzie dziękowali Panu Bogu za przykład misyjnej wierności i męczeńskie świadectwo ośmiu franciszkanów i trzech maronitów. Mordu inspirowanego nienawiścią do wiary chrześcijańskiej dokonała grupa druzyjskich fanatyków 10 lipca 1860 r. w klasztorze w Damaszku. Beatyfikacji o. Emanuela Ruiza, gwardiana wspólnoty, i jego 10 towarzyszy dokonał Pius XI w 1926 r.
W liturgiczne wspomnienie błogosławionych męczenników z Damaszku kapituła Kustodii Ziemi Świętej dokonała wyboru zarządu. Wikariuszem, czyli zastępcą kustosza, został ponownie wybrany o. Artemio Vitores. Nowi radni, tzw. dyskreci, są przedstawicielami sześciu grup językowych, gwarantującymi międzynarodowy charakter Kustodii. Z grupy słowiańskiej do zarządu wszedł Polak, o. Seweryn Lubecki.
Jednym z postulatów trwającej kapituły kustodialnej jest kontynuowanie procesu kanonizacyjnego błogosławionych męczenników z Damaszku. Na kilka dni przed męczeńską śmiercią o. Emanuel Ruiz w odręcznym liście skierowanym do przełożonych w Jerozolimie opisał trwające prześladowania i świadomy grożącego niebezpieczeństwa zakończył list słowami: «Jesteśmy gotowi spełnić przede wszystkim wolę Bożą».
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.