Zgodne współżycie z sąsiednimi narodami, solidarna Polska i godność człowieka, te trzy sprawy ważne w dzisiejszych czasach można kojarzyć z Bitwą pod Grunwaldem - powiedział podczas mszy św. w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Według kard. Dziwisza sprawa pojednania z sąsiednimi narodami stała się szczególnie aktualna po katastrofie pod Smoleńskiem.
"Uświadomiliśmy sobie wtedy, że pojednanie z narodem rosyjskim to nasz zbiorowy obowiązek, na miarę pojednania, jakiego podjęliśmy się z inicjatywy biskupów polskich kilkadziesiąt lat temu w odniesieniu do narodu niemieckiego. Budowanie jedności Europy to nasz wielki obowiązek. Jedności opartej na wartościach ewangelicznych, z których wyrosła tożsamość naszego kontynentu" - powiedział metropolita krakowski.
Według niego Polska powinna być ojczyzną ludzi "uczciwych, rzetelnych, pracujących, odpowiedzialnych za los swoich rodzin i środowisk, solidarnych z ubogimi i pozostającymi na marginesie społeczeństwa." Zdaniem kardynała, należy przezwyciężyć mentalność "partyjną" społeczeństwa, dzielenia ludzi na "swoich i "obcych".
Podkreślił on, że godność człowieka to także prawo do życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.
"Niech wspomnienie ważnego zwycięstwa pod Grunwaldem pomoże nam jeszcze bardziej angażować się w sprawy, w których zwycięstwo powinien odnosić człowiek, jego godność i dobro" - dodał kard. Dziwisz.
Msza św. została odprawiona w czwartkowe przedpołudnie z okazji jubileuszu 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.