Liczba ataków pirackich na świecie spadła w pierwszej połowie 2010 roku o 18 procent w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego dzięki patrolom na wodach Zatoki Adeńskiej - poinformowało w czwartek centrum monitoringu ataków pirackich w Kuala Lumpur.
Centrum monitoringu Międzynarodowego Biura Morskiego podało w komunikacie, że od stycznia do czerwca bieżącego roku doszło do 196 ataków pirackich, podczas gdy rok wcześniej było ich w analogicznym okresie 240.
W całym 2009 roku liczba ataków pirackich była o 39 proc. wyższa niż rok wcześniej i najwyższa od sześciu lat - wyniosła 406. Ponad połowę ataków przeprowadzili piraci somalijscy.
W pierwszej połowie 2010 roku w Zatoce Adeńskiej piraci zaatakowali 33 jednostki w porównaniu z 86 rok wcześniej. Jednakże liczba ataków na wodach somalijskich oraz na Oceanie Indyjskim z wyłączeniem Zatoki Adeńskiej wzrosła do 51 z 44, gdyż piraci przenieśli się z niej na inne obszary.
"Działania marynarek wojennych w Zatoce Adeńskiej przyczyniły się do spadku liczby ataków na tym akwenie. Ocean Indyjski stanowi inne wyzwanie" - ostrzegł dyrektor Biura kpt Pottengal Mukundan.
W Zatoce Adeńskiej została rozmieszczona flotylla międzynarodowa, w tym USA i UE, dzięki czemu zapobieżono wielu porwaniom statków.
W pierwszej połowie bieżącego roku piraci dostali się na pokład 70 jednostek i porwali 31. Jako zakładników pojmano 597 członków załogi, a jeden został zabity.
Jedenastu porwań dokonali piraci somalijscy w Zatoce Adeńskiej, a 16 na innych wodach Oceanu Indyjskiego.
Inne akweny często atakowane przez piratów to wody Indonezji (16 ataków), Morze Południowochińskie (15), Morze Czerwone (14) i wody Malezji (9). (PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.