Bezpieczeństwa turystów odwiedzających w tym roku Pola Grunwaldzkie strzeże system "Oczy 16 kamer" rozmieszczony na całym terenie, gdzie tylko może pojawić się turysta.
System monitoringu złożony z obrotowych kamer został zainstalowany w tym roku przed jubileuszem 600-lecia bitwy podczas modernizacji Pól Grunwaldzkich.
Centrum monitoringu znajduje się w nowo wybudowanym pawilonie recepcyjnym, gdzie obraz z kamer ogląda strażnik. Obraz, który jest także rejestrowany, pokazuje widok m.in. z parkingów, gdzie są tysiące aut, z okolic Muzeum Bitwy Grunwladzkiej, z pola namiotowego, z obozu harcerskiego, z restauracji, sprzed budynków, w których znajduje się zaplecze dla turystów - sanitariaty czy prysznice.
Do strażnika, który obserwuje obraz z kamer, zgłaszają się już pierwsze osoby, które zagubiły cenne rzeczy podczas świętowania w Grunwaldzie. "Zgłosił się kierowca, który zagubił kluczyki do samochodu. Dzięki kamerom można było odnaleźć auto na parkingu i uspokoić właściciela, że samochód wciąż jest zaparkowany tam, gdzie zostawił go kierowca. Niestety kluczy, mimo kamer, na Polach nie sposób jest znaleźć" - opowiada PAP strażnik.
Zgłosiła się także turystka, której zginął aparat fotograficzny. Ją strażnik skierował na posterunek policji, by zgłosiła zaginięcie.
Obserwujący Pola Grunwaldzkie odnotowali także akty wandalizmu czy pijaństwa.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.