Z udziałem 418 delegatów ze 140 Kościołów członkowskich i tysiąca zaproszonych gości w dniach 19-27 lipca obradować będzie w Stuttgarcie XI zgromadzenie ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Towarzyszyć mu będzie hasło, zaczerpnięte z Modlitwy Pańskiej: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj".
Główne zagadnienia, którymi zajmą się uczestnicy spotkania w stolicy Badenii-Wirtembergii, będą dotyczyć zapewnienia światu wyżywienia, zmian klimatycznych, AIDS i zadłużenia krajów Trzeciego Świata. Przewidziano też omówienie i podpisanie "aktu pojednania" luteran z mennonitami i wybór nowego prezydenta ŚFL. Wśród wewnętrznych problemów wspólnoty luterańskiej należy wymienić m.in. ordynację kobiet i partnerstwo osób tej samej płci. Kościoły członkowskie ŚFL, przede wszystkim w krajach nadbałtyckich i w Afryce, są przeciwne błogosławieniu związków jednopłciowych, praktykowanemu np. przez luteran w Skandynawii.
Wysiłki na rzecz zbliżenia między luteranami a mennonitami trwają od 1980 roku. Ci drudzy mają swe korzenie w wywodzącym się z XVI-wiecznej Holandii ruchu anabaptystów. Ich założycielem był holenderski reformator Simons Menno (†1561). Uważali oni m.in., że chrztu można udzielać tylko tym, którzy są w stanie świadomie się na niego zdecydować. Poglądy te przejęli potem baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści i inni zwolennicy radykalnych nurtów chrześcijańskich, jakie zaczęły się pojawiać w łonie światowego protestantyzmu. Odrzucali je natomiast katolicy i prawosławni, a także anglikanie, luteranie i ewangelicy reformowani, praktykujący chrzest dzieci.
Na tym tle dochodziło w wiekach XVI i XVII do prześladowań anabaptystów, zwłaszcza przez luteran, którzy obecnie, podczas nabożeństwa pojednania, mają oficjalnie przyznać, że w XVI i XVII wieku prześladowali i uciskali ten ruch, nie cofając się przed stosowaniem przemocy.
Na XV zgromadzeniu ogólnym Światowej Konferencji Mennonistycznej w stolicy Paragwaju – Asunción w lipcu ub.r. sekretarz generalny ŚFL Ishmael Noko zapowiedział, że na najbliższym zgromadzeniu Federacji luteranie poproszą swych dawnych adwersarzy o wybaczenie za grzechy przeszłości.
Założona w 1947 roku w Lundzie (Szwecja) Światowa Federacja Luterańska skupia obecnie 140 Kościołów z 79 państw, reprezentujących ok. 70 milionów wiernych. Siedziba Federacji znajduje się w Genewie. Od 2003 jej prezydentem jest bp Mark S. Hanson z USA, a sekretarzem generalnym Ishmael Noko z Zimbabwe. Najwyższym gremium organizacji są zgromadzenia ogólne, obradujące z zasady co sześć lat. To na nich zapadają najważniejsze decyzje i kierunki pracy Federacji na kolejne lata. W okresie między zgromadzeniami pracami kieruje Rada Światowej Federacji Luterańskiej.
Pierwsze zgromadzenie ogólne odbyło się w dniach 30 czerwca-6 lipca 1947 w szwedzkim Lundzie, gdy powołano do życia Federację. Później zbierały się one na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Australii. Miejscem poprzedniego, X zgromadzenia ogólnego było kanadyjskie miasto Winnipeg w dniach 21-31 lipca 2003, a obradowano wówczas pod hasłem "O uzdrowienie świata”.
W wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA gospodarz spotkania, bp Frank Otfried July z Wirtembergii wyraził nadzieję, że uczestnicy obrad w Stuttgarcie „nie będą się starali sztucznie łagodzić różnic poglądów, lecz będą poszukiwać dialogu w dobrym znaczeniu tego słowa". Trzy nabożeństwa, w tym na rozpoczęcie obrad – pod przewodnictwem ustępującego prezydenta Marka S. Hansona, transmitować będą niemieckie stacje telewizyjne.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.