„Miejsce chrztu Jezusa, które do niedawna było polem minowym, wkrótce stanie się dostępne dla pielgrzymów” – poinformował Kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton, który towarzyszył Prefektowi Kongregacji Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandriemu, w jego wizycie w ojczyźnie Jezusa.
Odwiedzili m.in. miejscowość na zachodnim brzegu Jordanu – Qasr Al-Yahud, (czyli po arabsku „Zamek Żydów”), miejsce, które tradycja wiąże z chrztem Zbawiciela. Pielgrzymi przybywają tam od XVI wieku, natomiast Kustodia Ziemi Świętej pozyskała je dopiero kilka lat przed II Wojną Światową. W roku 1950 odkryto tam ruiny kaplicy z IX wieku. Sześć lat później wybudowano mały kościółek, który został powierzony franciszkanom z Jerycha. Na miejscu znajdował się także klasztor, który zakonnicy musieli w pośpiechu opuścić w 1967 roku, w wyniku wojny sześciodniowej pomiędzy Izraelem i Jordanią.
“To miejsce, w którym dokonał się chrzest, przez 50 lat było zaminowanym polem: od końca lat 60. aż do ubiegłego roku. Dzisiaj, po oczyszczeniu z min, może powrócić do swojej dawnej roli i stać się miejscem modlitwy pielgrzymów – podkreślił o. Patton. - Rozminowanie jakiegoś terenu w Ziemi Świętej to dla mnie zawsze wielkie wydarzenie, ponieważ miejsce, które było polem śmierci, staje się polem pokoju i modlitwy, przestrzenią spotkania pielgrzymów. To miejsce prawdopodobnie już od stycznia przyszłego roku będzie w stanie przyjąć pielgrzymów, którzy przybędą na święto Chrztu Jezusa.”
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.