Reklama

W Krakowie stanął pierwszy w Polsce znacznik Drogi św. Jakuba

Granitowy obelisk został umieszczony przy głównym wejściu do bazyliki ojców franciszkanów, naprzeciwko okna papieskiego przy Franciszkańskiej 3.

Reklama

To dar rządu hiszpańskiego regionu Galicja, którego stolicą jest Santiago de Compostela - miejsce spoczynku św. Jakuba Starszego Apostoła, znany od średniowiecza ośrodek kultu i cel pielgrzymek.

W odsłonięciu symbolu szlaku św. Jakuba udział wzięli m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, bp Damian Muskus OFM, ambasador Hiszpanii w Polsce Javier Sanabria Valderrama i członkowie Bractwa św. Jakuba.

- Daru z takim przesłaniem nie otrzymałem nigdy. To znacznik, który pozwala mówić o połączeniu całej Europy. Można łączyć państwa i narody, niezależnie od języka, wyznania i wszystkich innych różnic - mówił przed odsłonięciem symbolicznego pomnika prezydent Majchrowski.

Jak podkreślał ambasador Hiszpanii w Polsce, kamień ten ma duchowo połączyć Kraków i Santiago de Compostela, "dwa miasta, które dla pielgrzymów są jak latarnie wskazujące drogę".

Przypomniał, że św. Jan Paweł II dwukrotnie pielgrzymował do grobu św. Jakuba, wzywając Europę, by odbudowała duchową jedność z poszanowaniem swojej różnorodności. - Tamte słowa skierowane były do Europy podzielonej, ale dziś znów rozbrzmiewają w naszej Europie: zdezorientowanej, nieufnej, zlęknionej i osaczonej przez ksenofobiczne i obrazoburcze partykularyzmy - mówił hiszpański dyplomata.

Przywołał słowa, które Jan Paweł II skierował do młodych w Madrycie w 2003 r., kiedy mówił: "Trzymajcie się z dala od rasizmu i nietolerancji. Dawajcie własnym życiem świadectwo, że idei się nie narzuca, tylko się je głosi".

Tradycja pielgrzymek Drogą św. Jakuba ma już prawie tysiąc lat. Od czasu odkrycia grobu apostoła pątnicy ze wszystkich zakątków świata przemierzają rozmaite szlaki, aby dotrzeć do Santiago de Compostela. Pielgrzymki te przez wieki sprzyjały nie tylko rozwojowi handlu, ale także jednoczeniu kontynentu oraz poznawaniu różnych kultur i języków. W istotny sposób przyczyniały się również do szerzenia łączących pielgrzymów uniwersalnych wartości, takich jak solidarność i tolerancja. Właśnie dlatego 25 lat temu Droga św. Jakuba została włączona do kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Dzisiaj Droga Jakubowa cieszy się niesłabnącą popularnością. Tylko w 2018 r. Santiago de Compostela odwiedzili pielgrzymi ze 180 krajów, z 5 kontynentów. Podróżujący w Europie wybierają jedną z 10 oficjalnych dróg, które prowadzą do katedry w Santiago de Compostela poprzez 28 różnych krajów Europy. Jedna z najbardziej znanych tras, tzw. droga francuska, liczy niemal 800 km.

Wśród najbardziej charakterystycznych symboli pielgrzymki, obok muszli św. Jakuba, znajdziemy granitowe znaczniki wskazujące drogę wędrowcom i informujące ich o odległości od Santiago de Compostela. Taki znacznik stanął w Krakowie.

Obelisk ma te same proporcje, co inne słupy umieszczone wzdłuż Camino. Na froncie zamieszczono symbole św. Jakuba oraz odległość do Santiago de Compostela. Boczne ściany zostały ozdobione mapą Europy, z Galicją zaznaczoną w brązie. Na każdym bloku widnieją żółta strzałka oraz muszla św. Jakuba.

Umieszczenie obelisku w Krakowie zbiega się z obchodami 100. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Hiszpanią a Polską. Pojawienie się tego symbolu w Krakowie ma przypominać o wartościach kulturalnych i religijnych bliskich obu krajom.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama