Prymas apeluje w sprawie krzyża

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia są nadzieją na lepszą Polskę, bardziej gorliwy Kościół - mówił abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. na jasnogórskim szczycie. Prymas Polski sprawował Eucharystię podczas pielgrzymki stypendystów Fundacji z okazji 10-lecia jej działalności.

Zwracając się do młodych metropolita gnieźnieński przypomniał, że w niedługiej przyszłości wezmą odpowiedzialność za losy ojczyzny, jej rozwój gospodarczy i moralny. - "Będziecie naprawiać te błędy i ten język, niezrozumiały dla nas, język konfliktów i dyskusji politycznych, niegodny pontyfikatu Jana Pawła II - mówił arcybiskup, dodając, że energię zużywaną na dyskusje powinno się spożytkować na budowanie nowej rzeczywistości, na uzgadnianie programów odbudowy ojczyzny i pracy nad zrekonstruowaniem budżetu naszego kraju. - "Dopiero wtenczas możemy prawdziwie mówić Polakom, że nastąpi wzrost gospodarczy i poprawi się byt poszczególnych ludzi - stwierdził Prymas Polski. - Jeżeli tego nie zrobimy, jeżeli wy tego nie naprawicie, to będziemy nadal okłamywać tych wiernych nam ludzi, którzy nam ufają, którzy oddali głos po to, by w Polsce sprawiedliwość społeczna na co dzień była faktem".

Mówiąc o jubileuszu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która obchodzi 10-lecie działalności, Prymas przypomniał, że Jan Paweł II z radością zaaprobował i wspierał duchowo to dzieło jako wyraz troski o formację intelektualną i duchową młodzieży, która będzie tworzyła wspólnotę ewangelizatorów wśród młodych ludzi poprzez posługę słowa, postawy i czynu. - Dostrzegał w tym dziele wspaniałą inwestycję w młodego człowieka, który jest przyszłością kraju i Kościoła - powiedział abp Kowalczyk. Przypomniał, że Ojciec Święty zaufał Fundacji, a na to zaufanie należy odpowiedzieć zaufaniem jego nauczaniu i wdzięcznością wyrażoną poprzez postawę i czyny.

- Błagamy Boga, by papież został wyniesiony na ołtarze i mógł nas usposabiać do tego, byśmy dorastali fizycznie i duchowo i budowali nową Polskę, gdzie będzie się mówić językiem miłości, nie upolitycznionej, ale miłości autentycznej - mówił Prymas Polski. - Gdzie będzie się bronić krzyża, ale autentycznie i szczerze, jak uczył Jan Paweł II, bez upolityczniania krzyża, będzie się dbać o rozwój ojczyzny, ale na zasadzie prawa i sprawiedliwości, i dzielenia sprawiedliwie, gdzie zniesie się to nieznośne, nieuzasadnione bogacenie się niektórych ludzi i nie zostawi na marginesie biedy tylu Polaków, dotkniętych cierpieniem, jak w czasie ostatniej powodzi - wyliczał metropolita gnieźnieński.

Abp Kowalczyk przypomniał również, że Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku zauważył, iż dokonujące się zmiany, jakkolwiek niezbędne po 1989 roku, przyniosły równocześnie powiększenie się obszaru biedy i ubóstwa. Obszarami szczególnie dotkniętymi opóźnieniem cywilizacyjnym są tereny wiejskie, zwłaszcza w środowiskach byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych. Odczuła to dotkliwie młodzież, która niejednokrotnie straciła możliwość zdobywania wykształcenia na odpowiednim poziomie. Fundacja zajęła się więc, w ramach specjalnego programu, pomocą dla utalentowanej młodzieży pochodzącej ze wspomnianych środowisk tak, że liczba stypendystów w 2010 roku przekroczyła 2300. Zaś 700 z nich to studenci uczący się zazwyczaj w renomowanych uczelniach - wyliczał Prymas Polski.

Arcybiskup wymieniał też inne zadania Fundacji, jak koordynowanie obchodów „Dnia Papieskiego” na poziomie ogólnopolskim, który zawsze przypada w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W ramach kwesty przykościelnej i publicznej zbierane są wówczas środki na stypendia edukacyjne. Innym istotnym przedsięwzięciem Fundacji jest także wręczanie dorocznych nagród TOTUS dla osób i środowisk, które zainspirowane papieskim nauczaniem w sposób wybitny przyczyniają się do promowania godności człowieka poprzez upowszechnianie nauczania Jana Pawła II.

Prymas zachęcał też do modlitwy dziękczynnej za dar osoby i posługi Jana Pawła II. - Głębokie pragnienie otwarcia granic państw i serc ludzkich dla Jezusa Chrystusa stało się programem całego papieskiego posługiwania Jana Pawła II - mówił arcybiskup, wskazując na podobieństwo papieża do św. Pawła Apostoła. - "Papieska posługa i modlitwa owocowały, owocują i będą owocować w pokoleniach ludzi wierzących. Także my tu dziś zgromadzeni jesteśmy zapewne – w jakimś wymiarze, znanym tylko Bogu – owocem modlitwy i posługiwania papieża - powiedział Prymas zwracając się do młodych stypendystów. Stanowimy jednak tylko cząstkę wielkiej rzeszy ludzi, których nazwisk nie znamy, a którzy – jak my – tak wiele zawdzięczają w swoim życiu nauczaniu i świadectwu Jana Pawła II".

Metropolita gnieźnieński przytoczył też kilka świadectw osób, dla których pontyfikat papieża-Polaka był ważny i wpłynął na ich życie. Przypomniał również apel Jana Pawła II z 2002 roku gdy w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach prosił, byśmy wszyscy byli świadkami miłosierdzia. - Spełniamy to zadanie między innymi poprzez naszą żywą współpracę z Fundacją i realizowanie jej zasadniczych celów, jak np. upowszechnianie nauczania Jana Pawła II, czy też pomoc stypendialną dla młodzieży, zwłaszcza z terenów ubogich - powiedział Prymas. - Wszystkie zadania Fundacji w swej istocie osadzone są na przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »